Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Świtezianka” - charakterystyka Świtezianki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Świtezianka to tytułowa bohaterka ballady Adama Mickiewicza, z tomu „Ballady i romanse”. Jest główną bohaterką historii o nieszczęśliwej miłości, zazdrości, bezwzględności i karze. Tak w skrócie można opisać uczucia przedstawione w utworze.

Dziewczyna na początku utworu sprawia wrażenie zakochanej w strzelcu z boru. Spaceruje z nim po lesie, podaje mu maliny z kosza. Nie wiemy kim właściwie jest tajemnicza postać, gdzie mieszka, dokąd ucieka, kim są jej rodzice. Jest bardzo dyskretna i zagadkowa. Nie chce wyjawić swojemu chłopcu tożsamości. Zachowuje się jak mara, która pojawia się znikąd na brzegu jeziora i czeka na swojego kochanka. Mickiewicz pisze o niej, że „Jak mokry jaskier wschodzi na bagnie” i ginie „Jak nocny ognik”. Jedyne, co wiemy o jej wyglądzie to, że (jako dziewczyna) jest piękna. Nie wierzy w szczere uczucia strzelca. Zarzuca mu nieczyste zamiary wobec niej. Mówi mu, iż „Słowicze wdzięki w mężczyzny głosie, A w sercu lisie zamiary”. Uważa, że strzelec mami ją pięknymi słowami, aby złapać ją podstępem w swe sidła. Być może taka opinia na temat mężczyzn motywowana jest złymi i przykrymi doświadczeniami, jakich doznała niegdyś dziewczyna i dlatego teraz jest podejrzliwa i nieufna....

Podobne wypracowania