Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Horacy - życie i twórczość

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Horacy, czyli Quintus Horatius Flaccus był rzymskim poetą uodzonym w 65 r p.n.e. i zmarłym w 8 r p.n.e. Urodził się jako syn wyzwoleńca. Jego ojciec zadbał o to, aby zapewnić swojemu dziecku staranne wykształcenie. Młody Horacy studiował filozofię i grekę w Rzymie oraz w Grecji. W młodości wstąpił do armii. Brał udział w bitwie pod Filippi w 42 roku p.n.e.

Po powrocie do Italii okazało się, że jego ojciec nie żyje, a cały majątek został skonfiskowany. Udało mu się jednak otrzymać posadę sekretarza, co pozwoliło mu prowadzić działalność literacką. Utworami Horacego zainteresował się wkrótce Wergiliiusz, który wprowadził go do domu Mecenasa, z którym Horacy się zaprzyjaźnił. Dzięki tej znajomości poznał Augusta, od którego otrzymał posiadłość w Sabinum.

Horacy był jednym z najwybitniejszych rzymskich literatów. Tworzył pieśni, zwane również odami o różnej tematyce: miłosnej, filozoficznej, okolicznościowej, biesiadnej oraz politycznej. Pisał przede wszystkim niewielkie pod względem ilości wersów utwory literackie. Jego wiersze liczą sobie zazwyczaj od pięciu do dzieisięciu strof.

W utworach Horacego znajdujemy odbicie filozofii stoickiej i epikurejskiej. Wyznawał zasadę tak zwanego „złotego środka”,...

Podobne wypracowania