Horacy - życie i twórczość
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Horacy, czyli Quintus Horatius Flaccus był rzymskim poetą uodzonym w 65 r p.n.e. i zmarłym w 8 r p.n.e. Urodził się jako syn wyzwoleńca. Jego ojciec zadbał o to, aby zapewnić swojemu dziecku staranne wykształcenie. Młody Horacy studiował filozofię i grekę w Rzymie oraz w Grecji. W młodości wstąpił do armii. Brał udział w bitwie pod Filippi w 42 roku p.n.e.
Po powrocie do Italii okazało się, że jego ojciec nie żyje, a cały majątek został skonfiskowany. Udało mu się jednak otrzymać posadę sekretarza, co pozwoliło mu prowadzić działalność literacką. Utworami Horacego zainteresował się wkrótce Wergiliiusz, który wprowadził go do domu Mecenasa, z którym Horacy się zaprzyjaźnił. Dzięki tej znajomości poznał Augusta, od którego otrzymał posiadłość w Sabinum.
Horacy był jednym z najwybitniejszych rzymskich literatów. Tworzył pieśni, zwane również odami o różnej tematyce: miłosnej, filozoficznej, okolicznościowej, biesiadnej oraz politycznej. Pisał przede wszystkim niewielkie pod względem ilości wersów utwory literackie. Jego wiersze liczą sobie zazwyczaj od pięciu do dzieisięciu strof.
W utworach Horacego znajdujemy odbicie filozofii stoickiej i epikurejskiej. Wyznawał zasadę tak zwanego „złotego środka”, która mówiła o potrzebym we wszytskim umiarze. Zasada ta zapożyczona z filozofii stoickiej wzywała też do wystrzegania się nadmiernej chęci posiadania dóbr materialnych. Według niej człowiek powinien cieszyć się tym, co ma i poprzestawać na zaspokojeniu swoich podstawowych potrzeb, nie popadając w nadmierną chciwość ani nie oddając się ponad miarę uciechom cilesnym.
Nie znaczy to jednak, że Horacy namawiał do wyrzeczcenia się wszystkiego, co przemijące. W jego utworach znajdujemy przecież elementy epikureizmu, czyli filozofii mówiącej o radości życia. Człowiek zgodnie z sentencją „Carpe diem” powinien chwytać dzień, czyli korzystać z tego, co przynosi mu los i ciesząc się tym, jednak nie uzależniając swojego osobistego szczęścia od posiadanych dóbr.
Synteza tych dwóch nurtów filozfii starożytnej w poezji Horcego sprawiła, że jest w niej zawarta wyjątkowo optymistyczna, a jednocześnie zdroworozsądkowa wizja życia człowieka. Ważnymi wartościami dla tego poety jest spokój ducha, zdrowie i radość. Człowiek przedstawiony w jego utowrach to mędrzec, który kieruje się w życiu rozumem. Podmiot liryczny wielu utworów przekazuje nam proste mądrości życiowe. Na przykład w utworze „Do Leukone” ja liryczne namawia do cieszenia się każdą chwilą, ponieważ nie wiadomo co przyniesie nam los.
Twórczość tego poety wpłynęła w znaczący sposób na późniejsze piśmiennictwo europejskie.
Podobne wypracowania do Horacy - życie i twórczość
- Witkacy „Szewcy” - charakterystyka postaci
- Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy” - ponadczasowość powieści Makuszyńskiego
- Motyw rycerza w literaturze - opracowanie
- Ewa Lipska - biografia, życiorys
- Moje hobby - opis
- Rafael Santi „Szkoła ateńska” - interpretacja, opis, analiza obrazu
- Julian Tuwim „Kwiaty polskie” - interpretacja i analiza utworu
- Sławomir Mrożek „Tango” - charakterystyka Edka
- Jan Twardowski „Sześć pór roku” - interpretacja i analiza utworu
- Marcel Proust - biografia, życiorys
- Adam Mickiewicz „Świtezianka” - charakterystyka Świtezianki
- Fowizm - przedstawiciele - dokonaj krótkiej charakterystyki
- Biblia - Próba Abrahama - opis przeżyć Abrahama
- Mój wolny czas - co można robić w wolnym czasie
- Jan Kochanowski „Czego chcesz od nas Panie”, Julian Tuwim „Rzecz Czarnoleska” - analiza porównawcza wierszy. Odwołania do klasycyzmu
- Modernistyczny wyraz cyklu sonetów - Jan Kasprowicz „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - impresjonizm, symbolizm
- Mark Twain „Przygody Tomka Sawyera” - jak Tomek został piratem i pojawił się na własnym pogrzebie
- Czesław Miłosz „Dolina Issy” - problematyka utworu
- Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - charakterystyka bohaterów
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Hrabiego