Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Ewa Lipska - biografia, życiorys

Ewa Lipska - biografia, życiorys

Ewa Lipska urodziła się 08.10.1945 roku w Krakowie. Zaczyna pisać pierwsze utwory już w czasach licealnych. Debiutuje w 1961 r. wierszami: „Krakowska noc”, „Smutek”, „Van Gogh” opublikowanymi w „Gazecie Krakowskiej”. Mimo fascynacji światem literatury rozpoczyna studia na Akademii Sztuk Pięknych na wydziale malarstwa. Jednak w ostatecznym rachunku to właśnie miłość do pisania zwycięży.

Po studiach, w latach 1970–1980 pracuje w Wydawnictwie Literackim. W tym czasie (lata 1975–76) wyjeżdża na stypendium naukowe do USA. Od 1968 do 1983 jest członkiem Związku Literatów Polskich, a od 1978 także członkiem PEN Clubu. Na początku lat '80-tych współtworzy miesięcznik „Pismo”. W 1983 roku ponownie wyjeżdża na stypendium, tym razem do Berlina, a w 1991 do Wiednia, gdzie pełni funkcję wicedyrektora i dyrektora Instytutu Polskiego przy polskiej ambasadzie. Od 1990 r. współpracuje z „Dekadą Literacką”. Do rodzinnego Krakowa powraca w 1997 r. Prowadzi gościnne warsztaty poświęcone pisarstwu na Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Początkowo nadaje swoim tomom poetyckim chronologiczną numerację tzn. „Pierwszy tom wierszy”, „Drugi tom...

Podobne wypracowania