Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Moje hobby - opis

Ludzie mają różne hobby. Jedni podróżują, fotografują, uprawiają ekstremalne sporty lub fascynują się komputerami i nowymi technologiami. Inni wolą rozwijać swoje zainteresowania w zaciszu domowym. Siadają wtedy w ulubionym fotelu i robią na drutach, piszą opowiadania, albo tak jak ja, czytają. To właśnie jest moja pasja, moje hobby.

Wiele osób uważa, że czytanie to przeżytek, że książki są niemodne. Ja jednak uwielbiam zanurzyć się w literaturze. Zależnie od nastroju mogę wybrać lekturę przygodową, historyczną lub romans. Myślę, że to hobby ma wiele dobrych stron. Po pierwsze, książkę zawsze mogę zabrać ze sobą. Niezależnie od tego czy jestem w autobusie, pociągu albo metrze mogę ją otworzyć i przenieść się do innego świata. Kiedy jest piękna pogoda zabieram lekturę do parku, siadam na ocienionej ławce, aby wśród szumu drzew poznawać nowe historie, które książka mi opowiada. Myślę, że czytanie jest jednym z niewielu zainteresowań, do którego rozwijania nie potrzebujemy niczego innego, poza dobrymi chęciami i kartą w bibliotece. Nie musimy kupować drogiego sprzętu, aparatu fotograficznego czy nowoczesnego oprogramowania. Możemy wypożyczyć książkę i oddać się lekturze.

Dla mnie czytanie to rytuał. Ceremoniał rozpoczyna się w momencie, gdy trzymam książkę w dłoniach. Uderza mnie jej zapach. Każda pachnie inaczej. Nowe, przesiąknięte są wonią farby drukarskiej. Wiem wtedy, że jestem pierwszą osobą, która ją czyta i wyrusza z nią w podróż. Stare książki tchną zapachem kwaśnego papieru i biblioteki. Ich okładki najczęściej są zniszczone. Lubię wtedy, przed jej otwarciem, zastanawiać się, kto czytał ją przede mną, a może zabrał ją na jakąś wspaniałą wyprawę? Właśnie w tym momencie, zanim jeszcze przeczytam pierwszą stronę, książka zaczyna opowiadać mi swą opowieść.

Zależnie od nastroju mogę wybrać książki podróżnicze. Razem z bohaterami zwiedzam egzotyczne krainy. Przeżywam chwile grozy, szczęścia i smutku. Przenoszę się wtedy do dżungli, innym razem stąpam po gorącym piasku pustyni i mrużę oczy spoglądając na piramidy. Zupełnie inne są książki historyczne. Kryje się w nich wiele opowieści

o minionych czasach, o dawnych epokach, zwyczajach i kulturze. Ten rodzaj książek dostarcza mi nie tylko rozrywki, ale również wiele informacji na temat historii zarówno naszego kraju, jak i świata. Czytając je, mogę porównać dawne realia z teraźniejszymi
i zastanawiać się co by było, gdybym żyła w średniowieczu, szesnastym lub dziewiętnastym wieku. Jak wtedy wyglądałoby życie moje i mojej rodziny?

Czasem, kiedy chcę oderwać się od rzeczywistości, sięgam po książki fantastyczne. Przenoszą mnie w nierealny świat. Z wielkim zaciekawieniem czytam o wymyślonych potworach, smokach, skrzatach leśnych czy wróżkach. O przygodach postaci, które dobrem zwyciężają zło i ich niezwykłych przeżyciach w fantastycznych krainach. Zamykam oczy i wyobrażam sobie te wszystkie stworzenia, miasta, wioski, lasy i łąki. Wspaniałe w tego typu literaturze jest to, że w innym świecie wszystko jest cudowne i magiczne. Jednym mrugnięciem oka można coś stworzyć, przyjaźnie zawiązywane są między postaciami z zupełnie innych, nieznanych krain. Wraz z przeczytaniem ostatniej strony kończy się fantastyczna podróż i trzeba wrócić do realnego świata.

Może się wydawać, że czytanie jest to hobby, które nie łączy ludzi, które każdy sam rozwija dla siebie. Nie jest to prawda. Nawet jeśli moi przyjaciele ze szkoły mają inne zainteresowania mogę, zawsze i o każdej porze dnia, porozmawiać o moich ulubionych książkach na forach internetowych. Spotykam wtedy wielu pasjonatów takich jak ja,

z którymi wymieniam poglądy, dowiaduję się o nowych pozycjach książkowych, albo jedynie rozmawiam o wrażeniu, jakie wywarła na mnie lektura.

Czytanie to bez wątpienia hobby, które poleciłabym każdemu, niezależnie od wieku. Bogactwo książek jest tak ogromne, że z całą pewnością każdy, kto zainteresuje się takim sposobem spędzania wolnego czasu, znajdzie coś dla siebie.

Podobne wypracowania do Moje hobby - opis