Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Twardowski „Sześć pór roku” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Twardowski jest autorem wiersza pt. „Sześć pór roku”. Jest to wiersz stychiczny, bardzo krótki. Składa się zaledwie z dziewięciu wersów. Najdłuższy liczy osiem sylab, a najkrótszy dwie. Dodać należy, iż jest to wiersz biały i wolny od rymów.

Podmiot liryczny wypowiada się na temat pór roku. Jak powszechnie wiadomo, jest ich cztery. On jednak wymienia ich sześć. Takie stwierdzenie może dziwić. Dwie dodatkowe pory roku, oprócz wiosny, lata, jesieni i zimy nie istnieją. Występowanie dwóch dodatkowych pór nie jest rzeczą powszechną. Takie zjawisko występuje jedynie w naszym kraju. Stwierdzenie to pada w pierwszym wersie utworu: „Jest w Polsce sześć pór roku”. Co więcej, podmiot dodaje, iż nie wie o istnieniu innych pór roku, wyraża to słowami „chyba więcej nie ma”. Dalej występuje wyliczenie.

Pierwsze jest przedwiośnie, następnie wiosna, lato, dwie jesienie i zima. Poeta opisuje pierwszą jesień jako tą „która ze złotem ucieka”. Zapewne ma na myśli piękną, złotą, polską jesień, kiedy liście przybierają odcienie czerwieni, brązu i złota. Układają się w różnobarwne dywany, wirują w blasku ostatnich, ciepłych promieni słonecznych....

Podobne wypracowania