Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Miłosz „Dolina Issy” - problematyka utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dolina Issy” to wydana w roku 1955 liryczna powieść autorstwa Czesława Miłosza opowiadająca o problemach mieszkańców litewskiej wsi Gina nad Issą, kłopotach małego Tomasza Surkonta próbującego przystosować się do rzeczywistości, na którą wpływa kultura dwóch państw - Polski i Litwy. Jest to książka niezwykła, poruszająca. Autor włożył w nią swoją duszę. „Dolina Issy” jest także zbiorem wspomnień i biograficznych nawiązań do życia Miłosza.

Najpoważniejszym problemem omawianym w lekturze jest problem styku i nieustannego przenikania się dwóch kultur - polskiej i litewskiej. Mały Tomasz dorasta w środowisku litewskim. Jeszcze jako dziecko nie rozumie, że miesza język ojczysty z litewskim, co jest w późniejszym czasie przyczyną wielu jego upokorzeń, szczególnie w szkole. Nienawiść niektórych Litwinów do Polaków odczuwa już jako dziecko, kiedy przychodził po nauki do Józefa zwanego Czarnym: „Należał do tego plemienia, które zyskało u kronikarzy naszych czasów tytuł nacjonalistów, czyli pragnął służyć chwale Imienia. I tutaj kłopot, przyczyna jego żalów. Bo jemu chodziło oczywiście o Litwę, a Tomasza miał uczyć czytać i pisać przede wszystkim...

Podobne wypracowania