Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - charakterystyka bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Główną postacią powieści „Sława i chwała„ jest Janusz Myszyński. To wokół przemian jego charakteru ogniskuje się akcja. Janusz jest myślicielem; wierzy w istnienie głębokiej przyczyny dla każdego zjawiska. Jego introwertyzm ma źródło w doświadczeniach dzieciństwa, które wykształciły w nim skłonność do medytacji oraz umiłowanie książek.

Myszyński jest idealistą, zarówno w sferze światopoglądu jak i swojej filozofii. Jego przeświadczenia mają charakter ogólny, ponieważ nie umie on jeszcze przypisać ich konkretnym i rzeczywistym sferom życia. Dopiero po upływie wielu lat jego filozofia krystalizuje się, co łączy się ze stopniową metamorfozą jego podeścia wobec świata i ludzi. Abstrakcyjne dlań dotąd pojęcia nabierają rzeczywistych kształtów, gdy owoce jego przemyśleń zostają skonfrontowane z prawdziwym życiem.

Pewnym stałym punktem w życiu Janusza jest jego wieloletnia, nieszczęśliwa miłość do Ariadny Tarło, która nie może nigdy przynieść mu ukojenia. Jest to jedyne prawdziwe i zdefiniowane uczucie do kobiety, jakiego Myszyński doznaje. Wszystkie inne próby nawiązania relacji damsko-męskich są w jego przypadku udawane i kończą się mniejszym lub większym fiaskiem.

Myszyński jest silnie...

Podobne wypracowania