Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka Hrabiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hrabia to jeden z bohaterów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Jest on prawowitym właścicielem zamku, o który kłóci się z Soplicami.

Mężczyzna ten cieszy się wielką popularnością w nowym miejscu swojego pobytu, gdyż jest krewnym Horeszków. Na pewno pomagało mu w tym także to, że miał przyjemną powierzchowność: „W istocie był to piękny pan: słusznej urody / Twarz miał pociągłą, blade, lecz świeże jagody. / Oczy modre, łagodne, włos długi, białawy”. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że ubierał się według mody angielskiej.

Jeśli przyjrzymy mu się bliżej, możemy dostrzec pewną odmienność tej postaci względem innych. To człowiek uwikłany w obrazy swojej fantazji. Jego życie ma niewiele wspólnego ze światem realnym. W prostocie Soplicowa doszukuje się fantazji, brawury i nadzwyczaj złożonego piękna. To oczywiście kwestia tego, że został wychowany w myśl zachodnich zasad. Miejsce, w które teraz przybył jest dla niego „zbyt ciasne”, jego umysł i fantazja pragną przenieść się dalej. O jego oderwaniu od rzeczywistości dobitnie świadczy fakt, że dał się porwać w intrygę Gerwazego, chociaż tak naprawdę chciał rozwiązać sprawę polubownie.

Dopiero bitwa z jegrami zmienia obraz tej postaci. Hrabia decyduje...

Podobne wypracowania