Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - opis wyspy. Czym była wyspa dla grupy przyjaciół?

Opisana w powieści „Ten obcy” wyspa znajdowała się na rzece Młynówce, płynącej nieopodal Olszyn. Powstała ona wskutek powodzi, kiedy rzeka zmieniła nieco swoje koryto i odcięła niewielki pas lądu, porośnięty drzewami i zaroślami. Marian i Julek z pomocą Pestki i Uli zbudowali prostą kładkę, za której pomocą można było się na wyspę dostać.

Wyspa była miejscem spotkań i zabaw czwórki przyjaciół, ich sekretnym miejscem, do którego nikt inny nie miał wstępu. Była dla nich oazą bezpieczeństwa, w której można się schować przed światem i problemami. Dzieci czuły się tam jak w swoim królestwie rządzącym się ich własnymi prawami. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy na wyspie pojawił się Obcy, który prezentował zupełnie inną perspektywę patrzenia na wyspę.

Życie Zenka różni się od losów czwórki jego przyjaciół, dlatego też wyspa w jego mniemaniu jest czymś innym niż dla reszty. Dla niego to rzeczywiste schronienie, miejsce, które może nazwać domem, podczas gdy Marian, Julek, Ula i Pestka codziennie mają możliwość powrotu do ciepłych łóżek. Początkowo dzieci nie zdają sobie sprawy z powagi jego sytuacji – nie rozumieją, że czym innym jest zabawa na wyspie, a czym innym konieczność spania tam, pod gołym niebem.

Po pojawieniu się Zenka miejsce spotkań i zabaw nabiera innego znaczenia, stając się schronieniem dla niego i psa Dunaja – dwóch wyrzutków, którzy nie mają dokąd pójść.

Podobne wypracowania do Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - opis wyspy. Czym była wyspa dla grupy przyjaciół?