Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Tango” - Artur w kręgu buntowników. Rodzaje buntu w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Artur jest jednym z bohaterów „Tanga” Sławomira Mrożka. W utworze reprezentuje on trzecie pokolenie, a co za tym idzie – jest przedstawicielem zupełnie innego światopoglądu niż jego poprzednicy. W dodatku obyczajowość starszych budzi w nim obrzydzenie, to staje się powodem buntu, który ma doprowadzić do przywrócenia dawnego ładu społecznego (w tym wypadku rodzinnego). Jednakże czynniki zewnętrzne (zdrada Ali) doprowadzają go do zmiany priorytetów. Ostatecznie, zamiast doprowadzić swój bunt do końca, ginie on zupełnie przypadkowo, a poniesiona przez niego ofiara nie ma większego znaczenia. Jak wygląda bunt Artura w odniesieniu do innych przykładów tego zachowania przedstawionych w literaturze?

Temat postawy buntowniczej nie może być omawiany bez przytoczenia historii o pierwszej postaci, która ośmieliła się przeciwstawić panującemu porządkowi i woli bogów – od Prometeusza. Tytan widząc ciężką sytuację ludzi i męki, jakie przechodzą na ziemi, postanowił nieco poprawić ich sytuację i, wbrew woli Zeusa, ukradł ogień z Olimpu i wręczył go nędznemu stworzeniu ulepionemu przez niego z gliny. Dodatkowo nauczył ludzi cennych umiejętności: przetapiania metali, wytwarzania oręża itp. Oczywiście rozsierdziło...

Podobne wypracowania