Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Tołstoj „Anna Karenina” - problematyka, znaczenie powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tołstoj opatrzył „Annę Kareninę” zagadkowym mottem zaczerpniętym z Pisma Świętego: „Mnie pomsta, ja oddam – mówi Pan”. Symbolizuje ono silne moralizatorskie zacięcie pisarza przy tworzeniu powieści. I rzeczywiście – źródła historycznoliterackie mówią o tendencji Tołstoja do apologii patriarchalnego ustroju Rosji i potępienia wszelkich form buntu, zwłaszcza takich, jakich dopuściła się Anna. Miłość, jeśli przeciwstawia się prawu ziemskiemu, jest, według pisarza, siłą destrukcyjną, a zdrada – grzechem, który każdy winowajca będzie musiał odpokutować.

Annę spotyka kara – za romans z Wrońskim zostaje zepchnięta na margines życia społecznego. Dotkliwszą karę jednak wymierza sobie sama – nie pozwala sobie na beztroskie szczęście, trawiona wyrzutami sumienia, poczuciem winy wobec syna, strachem o przyszłość i tęsknotą za ludźmi knebluje sobie usta, popada w ciężką depresję. W geście buntu i rozpaczy rzuca się pod koła pociągu; popełnia samobójstwo jak ten mężczyzna, który zginął na torach w dniu, w którym poznała Wrońskiego na moskiewskiej stacji.

W kontekście wydarzeń z życia Anny najczęściej padającym pytaniem jest to o prawo do osobistego szczęścia. Pytanie owo jest...

Podobne wypracowania