Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Broszkiewicz „Wielka, większa i największa” - charakterystyka głównych bohaterów powieści

Głównymi bohaterami powieści Broszkiewicza „Wielka, większa i największa” jest para dzieci, Ika i Groszek. Są oni wielkimi przyjaciółmi, mieszkają nawet w tej samej kamienicy.

Ika naprawdę ma na imię Irka, lecz przezwisko przylgnęło do niej już bardzo dawno. Jest ona drobną dziewczynką, niewysoką, lecz „rośnie z szybkością jednego centymetra na miesiąc”.  Oczy Iki są ciemniejsze od jej włosów, a brwi ciemniejsze od oczu. Jej nos jest odrobinę zadarty, a kiedy się śmieje, w jej podbródku tworzy się niewielki dołeczek.

Groszek jest nieco wyższy i nieco starszy od Iki, co czasem sprawia, że chłopiec uważa siebie za opiekuna przyjaciółki. Jego przezwisko wzięło się od kształtu jego nosa, który kiedyś wyglądał jak groszek. Chłopiec początkowo nie lubił przezwiska, lecz później przyzwyczaił się do niego – zwłaszcza, że nos już dawno starcił kształt groszka. Włosy Groszka są ciemniejsze niż włosy Iki. Jego podbródek jest kwadratowy, a zamiast dołka w policzku ma dwie zmarszczki, „jak całkiem dorosły mężczyzna”.

Dzieci są bardzo dobrymi przyjaciółmi, choć często sprzeczają się. Sprzeczki te wynikają na ogół z faktu, że oboje posiadają dość mocne charaktery, więc naturalnie dochodzi pomiędzy nimi do spięć. Oboje mają swoje codzienne zajęcia i obowiązki, lecz każdego dnia muszą spędzić ze sobą choć trochę czasu. Po odkryciu Kapitana oraz wspólnym przeżyciu wspaniałych przygód ich przyjaźń z całą pewnością zostaje jeszcze wzmocniona.

Inną ważną postacią w powieści jest samochód marki Opel-Kapitan. Wyprodukowany został w Niemczech, w czasach poprzedzających wybuch wojny. Początkowo należał do objeżdżacza nowych wozów imieniem Emil, lecz ten został zatrzymany przez żołnierzy i Kapitan już nigdy później go nie widział. Następnie został kupiony przez starego lekarza we francuskich Pirenejach, lecz zaczęła się wojna i po krótkim czasie został zarekwirowany przez wojsko. Czasy wojny spędził na sabotowaniu poczynań niemieckich żołnierzy – Kapitan często celowo psuł się, by zniweczyć ich plany. Później został przewieziony do Afryki, gdzie wyzwolił się od Niemców i rozpoczął swoje podróże.

Kapitan jest postacią bardzo dumną, pamiętającą czasy swojej chwały. Pomimo starości wciąż czuje, że jego powinnością jest czynienie dobra. Ikę i Groszka upatruje sobie jako pomocników w wykonywaniu ciężkich zadań.

Podobne wypracowania do Jerzy Broszkiewicz „Wielka, większa i największa” - charakterystyka głównych bohaterów powieści