Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Broniewski „Krzyk ostateczny” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Broniewski jest współczesnym polskim poetą. Jego twórczość jest nacechowana emocjonalnością, osobistością i humanizmem. Broniewski chętnie czerpał z tradycji literatury romantycznej, często w jego poezji pojawia się motyw ojczyzny, a także motywy drogi, tułaczki.

W jego twórczości mają miejsce zmiany nastrojów, w wierszach przewija się ich cała gama: od optymistycznych, poprzez egzystencjalne do pesymistycznych. Utwory Broniewskiego początkowo poruszały problemy społeczny czy oscylowały wokół problematyki człowieka. W okresie II wojny światowej tematyka utworów staje się bardziej polityczna, Broniewski, nazwany „klasykiem polskiej literatury rewolucyjnej”, nawołuje Polaków do podjęcia zbrojnego oporu najeźdźcy. Utwór „Krzyk ostateczny” - jego tytułem został nazwany cały tomik - został wydany w 1938 roku. Trudna i przełomowa sytuacja historyczna Polski skłania poetę do napisania tomiku wierszy o wymowie patriotycznej.

Sytuacja liryczna utworu ma miejsce w „dniu głodu, ognia, powietrza i wojny”. Głos poety jest niczym przepowiednia wieszcza czy proroka: „głos mój - głos wiela wód, kiedy nadciąga zagłada”, który pragnie przemówić...

Podobne wypracowania