Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza – antydramat i głos pokolenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Kartotekę” Różewicza można pod względem formalnym określić jako antydramat, ponieważ nie zachowuje podstawowych wyznaczników rodzaju literackiego. Brak tu bohatera i akcji, nie ma konfliktu ani fabuły. Zerwanie z pewnymi kanonami, zaburzenie podstawowych środków wyrazu nie jest zabiegiem estetycznym czy czysto eksperymentalnym. Tworząc osobliwy zestaw scen, Różewicz stara się oddać sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie jego pokolenia, którzy przeżyli wojnę.

Od czasów teatru antycznego osią każdego dramatu była intryga czy konflikt tragiczny. Niezależnie od tego, czy była to komedia czy tragedia, każdy utwór rozpoczynał się zawiązaniem konfliktu, a poszczególne wydarzenia zmierzały do punktu kulminacyjnego, po którym następowało rozwiązanie, szczęśliwe bądź nie. I nawet dramat romantyczny, który nie liczył się ze scenicznością, łamał reguły trzech jedności, wprowadzał sceny zbiorowe i fantastyczne, nie zaburzył tego podstawowego schematu akcji. U Różewicza akcji praktycznie nie ma. Ciąg wydarzeń nie jest powiązany w sposób przyczynowo-skutkowy, nie zmierza do żadnego celu, nie ma tu intrygi ani konfliktu. Podobnie rzecz ma się z bohaterem, który również nie spełnia...

Podobne wypracowania