Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka porównawcza Hanki i Jagny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Chłopi” Władysława Reymonta to wielostronny i panoramiczny obraz wsi polskiej pod zaborem rosyjskim w XIX w. Na plan pierwszy powieści wysuwa się przedstawiona z całą precyzją i dokładnością gromada wiejska, na tle której pisarz prezentuje całą galerię pierwszo- i drugoplanowych postaci. Każda z nich ma własne, indywidualne życie psychiczne, są to osoby złożone i dynamiczne, nierzadko zmieniające się pod wpływem ciężkich doświadczeń życiowych. Na szczególną uwagę zasługują dwie, niezwykle ciekawe kreacje kobiece: Jagna Paczesiówna i Hanka Borynowa. Można powiedzieć, że są one jak ogień i woda. Jest na pewno więcej cech, które dzieli te bohaterki, ale dokładniejsze przyjrzenie się ich wiejskiej egzystencji pozwala znaleźć elementy zbieżne w ich psychice.

To, co je na pewno łączy (a raczej kto) to Antek Boryna - kochanek jednej, a mąż drugiej. Jagna to córka Dominkowej. Gdy ją poznajemy, ma dziewiętnaście lat i nie cieszy się dobrą opinią w Lipcach. Jagustynka zwraca uwagę na jej ważną cechę: Jagusia jest niezwykle kochliwą osobą. Rozpieszczana przez matkę, która folguje córce, a synów trzyma twardą ręką, staje się przedmiotem zgryźliwych uwag gromady lipieckiej. Poza tym, jej niepospolita uroda i dbałość...

Podobne wypracowania