Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizerunek matki w literaturze - opracowanie zagadnienia na wybranych przykładach

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Topos kochającej matki pojawia się już w mitologii i Biblii. Matka to ktoś, kto daje życie i opiekę. Biblijna Ewa jest matką wszystkich ludzi. Z kolei mitologia często podkreśla macierzyńskie uczucia. Demeter rozpacza po utracie córki tak, że cała ziemia staje się martwa i nieszczęśliwa. I tylko powrót Kory na ziemię znów może przywrócić wiosnę. Uczucie matki do dziecka jest najsilniejszym związkiem między dwojgiem ludzi. Ta miłość nigdy nie gaśnie ani nie zdradza. Innym przykładem matczynej rozpaczy jest Niobe. Zazdrosna bogini Latona wymordowała jej wszystkie dzieci, ból matki był tak ogromny, że zamieniła się w kamień.

Literatura średniowieczna nawiązywała przede wszystkim do nowotestamentowego motywu matki. Maryja przedstawiana była najczęściej jako matka cierpiąca. Z tego okresu pochodzą liczne lamenty, a więc skargi udręczonej matki, która patrzy na śmierć jedynego syna. Polskim zabytkiem z tej epoki jest między innymi „Lament świętokrzyski”, wzruszający monolog Maryi, szukającej współczucia i pocieszenia. Podmiot liryczny zwraca się przede wszystkim do innych matek, ponieważ tylko one mogą pojąć jej cierpienie.
 
Topos cierpiącej matki można odnaleźć właściwie w każdej epoce. Ważnym przykładem...

Podobne wypracowania