Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fowizm - przedstawiciele - dokonaj krótkiej charakterystyki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Fowizm jako awangardowy kierunek w malarstwie z początku XX wieku czerpał w dużej mierze z zasad ekspresjonizmu, odwołując się zwłaszcza do jego idei oderwania sztuki od obowiązku naśladowania rzeczywistości i oddania jej we władzę subiektywnego, jednostkowego wyrazu, odzwierciedlającego stan duchowy artysty. Nazwa prądu pochodzi od ironicznego sformułowania francuskiego krytyka sztuki, Louisa Vauxcellesa, który określił mianem „klatki dzikich zwierząt” (z fr. „cage de fauves”) wystawę w Salonie Jesiennym z 1905 roku, gdzie młodzi awangardowi twórcy zaprezentowali swoje prace.

Głównym wyznacznikiem tego kierunku było nowatorskie, bardzo swobodne operowanie kolorem, który został uproszczony do podstawowych, zdecydowanych odcieni, jakie nie przystawały do barw danych rzeczy w naturze. Dzięki takim rozwiązaniom spotęgowanym przez celowe zniekształcenie konturów fowiści realizowali założenie zerwania z mimetyzmem sztuki, forsowane przez cały nurt ekspresjonistyczny.

Za najważniejszego przedstawiciela fowizmu uznaje się Henriego Matisse’a, który w początkowej fazie swojej twórczości malował tradycyjne pejzaże utrzymane w ciemnej tonacji. Pod wpływem Pisarra zainteresował się dokonaniami francuskich...

Podobne wypracowania