Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Przyboś „Gmachy” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Przyboś to poeta, którego debiut literacki przypada na dwudziestolecie międzywojenne. Jest to epoka literacka, której daty rozpoczęcia i zakończenia są wyznaczane przez dwie wojny światowe. Początek determinuje rok zakończenia Wielkiej Wojny w 1918, a za koniec epoki uznajemy rok 1939. W dwudziestoleciu międzywojennym poeci grupowali się wokół czasopism literackich. Julian Przyboś publikował w czasopiśmie „Zwrotnica”, redagowanym przez Tadeusza Peipera, czołowego przedstawiciela Awangardy Krakowskiej. Głównym hasłem awangardzistów był postulat 3xM (miasto, masa, maszyna). Postrzegali poezję jako usłużną wobec społeczeństwa, uważali, że powinna współbrzmieć z rzeczywistością. Stąd narodziła się fascynacja życiem codziennym, technologią i urbanizmem oraz spojrzenie na artystę jako na rzemieślnika, którego materiałem jest słowo.

Wiersz Juliana Przybosia zatytułowany „Gmachy” powstał w 1927 roku. W tym okresie poeta debiutował tomikami wierszy „Śruby” i „Oburącz” - bohaterami wzywających do wysiłku utworów byli robotnicy. W wierszu „Gmachy” również zawarta jest pochwała cywilizacji oraz miasta, w którym powstają nowe budynki. Utwór...

Podobne wypracowania