Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - filozofia egzystencjalna w powieści - opracowanie

Józef K., główny bohater „Procesu”, w dniu swoich trzydziestych urodzin zostaje aresztowany. Mimo usilnych starań nie udaje mu się dowiedzieć, co jest przyczyną i jakie zarzuty są mu stawiane. Pozornie w jego życiu zmienia się niewiele, ponieważ nadal może chodzić do pracy, spotykać się z różnymi ludźmi, wykonywać swoje obowiązki. Jednak świadomość toczącego się przeciwko niemu śledztwa zmusza go do podjęcia prób wyjaśnienia przyczyn wszczęcia procesu. Absurdalność tej sytuacji jest parabolą ludzkiego życia. Niepewność i poczucie zagrożenia wskazują na związki z filozofią egzystencjalną.

Egzystencjalizm to kierunek ujmujący ludzkie życie w kategoriach absurdu. Człowiek nie zna celu ani przyczyny swojego życia. Skazany jest na niepewność i konieczność podporządkowania się normom społecznym. Świat pełen jest różnych zagrożeń, które spadają na człowieka niespodziewanie. Jednostka jest wobec nich bezsilna. Ostatecznym kresem życia jest śmierć, człowiek musi żyć w poczuciu jej nieuchronności. Takie podejście jest wyjątkowo pesymistyczne, życie jawi się jako pasmo cierpień, które nie zmierza do żadnego celu.

Franz Kafka interesował się pracami duńskiego filozofa Sörena Kierkegaarda, który jest uznawany...

Podobne wypracowania