Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Gospodyni

Dziesięć lat przed wydarzeniami opisywanymi w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego z inteligentem związała się Gospodyni. Teraz pełni ona zaszczytną funkcję na weselu swojej siostry.

Gospodyni to kobieta poważna i dojrzała. Doskonale radzi sobie z obowiązkami pani domu, potrafi zadbać o rodzinę. Jej dobro przedkłada przed wszystko, a świadczy o tym fakt, że złotą podkowę schowała na lepsze dni – dla korzyści swoich bliskich. To ona nakazuje pijanemu Gospodarzowi, by udał się do łóżka. Priorytet stanowi dla niej domowe ognisko, o które potrafi doskonale zadbać.

Udało się jej zdominować życie rodzinne, a mąż pozostał w tych kwestiach zupełnie uległy. W scenie 25 aktu II, kiedy Gospodarz opowiada jej o spotkaniu z Wernyhorą, odpowiada mu ona, że jest chory i powinien odpocząć. Kiedy ten postanawia wyjechać konno z chaty, pełna troski powstrzymuje go słowami: „Jeszcze spadniesz ka do rowu…”. Świadczy to nie tylko o opiekuńczości, ale również o tym, jak wielki wpływ ma na swojego męża. Do samych rewelacji Gospodarza, ustosunkowuje się ona z dystansem, mówiąc, że: „tyle się naciskoł, szumioł, zwymyśloł het dookoła”. Jak widać – jest to osoba twardo stąpająca po ziemi.

W momencie, kiedy przed chatą zbierają się oddziały uzbrojonych chłopów, Gospodyni boi się, że stanie się coś złego. Martwi się o dzieci i męża, którzy śpią w środku. Jest to także znakiem jej nieświadomości politycznej. Wydaje się, że cały świat tej kobiety ogranicza się do własnej rodziny, której zaciekle broni. Dlatego nie pojmuje ona wagi wydarzeń, zarówno wtedy, gdy posyła męża spać, jak i w momencie, w którym przed jej domem zbierają się chłopi.

Gospodyni to przede wszystkim wspaniała żona i matka - opiekuńcza, dbająca o swoją rodzinę, starająca się zapewnić im jak najlepsze warunki życia. W zarządzaniu gospodarstwem domowym nie znosi sprzeciwu i wydaje się być nieco apodyktyczna. Jeśli chodzi o sprawy polityki, nie miesza się w nie, zostawiając je ludziom bardziej predysponowanym do tego zajęcia.

Podobne wypracowania do Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Gospodyni