Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Golding „Władca much” - symbolika w powieści. Opracowanie

„Władca much” Wiliama Goldinga to jedna z najważniejszych książek ubiegłego wieku. Powieść wydana została w 1954 roku, a towarzyszyły temu spore kłopoty - rękopis odrzuciło kilku wydawców. Być może nie spodobała się im ponura symbolika i wymowa książki.

„Władca much” opowiada o ponurej stronie ludzkiej duszy, zaprzecza potocznej wierze, iż ludzie są z gruntu dobrzy. Golding w przekonujący sposób pokazuje, że zło tkwi w nas od małego. Nie jest ważne to, że pochodzimy z dobrego domu czy też z marginesu społecznego. Autor pokazuje, że ciągnie nas do barbarzyństwa, przemocy, krzywdzenia słabszych i mniej zaradnych.

W udowodnieniu swojej tezy Golding odwołuje się do symboliki społecznej, tradycji i historii. Grupa chłopców na bezludnej tropikalnej wyspie przypomina obywateli greckiego państwa - miasta, kierujących się zasadami demokratycznymi. Rozbitkowie spośród siebie wyłaniają przywódcę - zostaje nim Ralf, ale każdy ma prawo głosu i wyrażenia swojej opinii. Symbolicznym przedmiotem, przypominającym o demokratycznej równości, jest koncha - muszla, znaleziona przez chłopców tuż po katastrofie na plaży.

Symboliczny jest tytuł książki. „Władca much” to odwołanie do języka hebrajskiego,...

Podobne wypracowania