Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - jakie refleksje na temat prawdy nasuwa dramat Henryka Ibsena?
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Prawda to ważna wartość w życiu każdego z nas. Podejrzewam, iż zapytany, każdy udzieli odpowiedzi, że woli poznać złą prawdę, niż zostać dobrze okłamany. Z dzieła Henryka Ibsena pt.: „Dzika kaczka” płynie pewna nauka na temat tej właśnie wartości. Postaram się przedstawić moje refleksje, dotyczące przedstawionego zagadnienia.
Pierwszą z nich jest „względność” prawdy. Oczywiście, że jest to wartość bezwzględna, zawsze autentyczna, ukazująca rzeczy takimi jakimi są. Mnie jednak chodzi o kontekst sytuacji, w której należy wybrać pomiędzy kłamstwem a faktem. Jak pokazuje dramat Ibsena, nie zawsze w parze z prawdą idzie czyjeś dobro. Rodzina Ekdalów rozsypuje się, gdy Hialmar otrzymuje informacje na temat przeszłości swojej żony. Prawdopodobnie kłamstwa i złudzenia, w których żyli, zapewniłyby im szczęście i radość na długi czas.
Pytaniem, które rodzi się pod wpływem lektury „Dzikiej kaczki” jest kwestia: czy ludzie są gotowi na prawdę? Jak pokazuje przykład z dramaty Henryka Ibsena, często nie są. Postępowanie Grzegorza wynikało z ideałów, którymi się kierował. Nie mógł przypuszczać, że w mentalności otaczających go osób nie ma miejsca na autentyczny obraz ich życia. Tak jak mówił Relling, lepiej było żyć im złudzeniami, które dodawały sił na każdy kolejny dzień egzystencji. Tekst nie udziela odpowiedzi na to pytanie. Pozostawia je każdemu do osobistego rozpatrzenia, ponieważ każdy w innym momencie dojrzewa do tego, by patrzeć na świat w realny sposób.
Kolejne przemyślenie wiąże się z odpowiedzialnością, którą obarczona jest prawda. Ściśle wiąże się ona z kontekstem sytuacyjnym, ale leży na barkach osoby, która wie jak to wygląda naprawdę. Grzegorz z „Dzikiej kaczki” nie uniósł tego brzemienia, zbyt zaślepiony był idealizmem. Historia ukazana przez Ibsena pokazuje też, jak potężną bronią jest prawda. Często może zniszczyć ludzkie życie lub zupełnie je zmienić, zarówno na lepsze jak i na gorsze. Dlatego wiąże się z nią odpowiedzialność, konieczność rozważnego jej ujawniania, połączona ze świadomością konsekwencji tego czynu.
„Dzika kaczka” Henryka Ibsena zawiera w sobie głębokie spojrzenie na prawdę. Odsłania jej plusy i minusy, słabe i mocne strony. Uwypukla sytuacje, w których nie jest ona największą i pożądaną wartością, ale wręcz niszczycielską siłą. Odsłania także zło, które niesie ze sobą fanatyzm, nawet w dobrej wierze. Warto mieć w świadomości naukę płynącą z tego utworu, mianowicie fakt, że wszystkim trzeba umieć posługiwać się z rozwaga, nawet prawdą.
Podobne wypracowania do Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - jakie refleksje na temat prawdy nasuwa dramat Henryka Ibsena?
- Zbigniew Herbert „Tren Fortynbrasa” - interpretacja i analiza utworu
- „Don Kichot z La Manczy” - recenzja „Don Kichota”
- Stanisław Wyspiański „Wesele” - charakterystyka Gospodyni
- Emancypantki w literaturze - portrety kobiet w literaturze pozytywistycznej
- William Golding „Władca much” - symbolika w powieści. Opracowanie
- Abraham - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys
- Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” jako powieść psychologiczna - cechy
- Portrety Szatana w literaturze młodopolskiej - omów temat na wybranych przykładach
- Starożytne cywilizacje - czy chciałbyś żyć w jednej z nich? Wypracowanie
- Napisz list - list do żurawia z prośbą o powrót na zimę do kraju
- „Plastusiowy pamiętnik” - przygoda Plastusia. Opis przygody Plastusia z książki „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej
- Franz Kafka „Proces” - filozofia egzystencjalna w powieści - opracowanie
- Anna Achmatowa - biografia, życiorys
- Modernizm - Motyw apokalipsy w literaturze i sztuce modernizmu. Opracowanie
- Julian Przyboś „Gmachy” - interpretacja i analiza utworu
- Witkacy „Szewcy” - charakterystyka postaci
- Kornel Makuszyński „Szatan z siódmej klasy” - ponadczasowość powieści Makuszyńskiego
- Motyw rycerza w literaturze - opracowanie
- Ewa Lipska - biografia, życiorys
- Moje hobby - opis