Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Ibsen „Dzika kaczka” - jakie refleksje na temat prawdy nasuwa dramat Henryka Ibsena?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawda to ważna wartość w życiu każdego z nas. Podejrzewam, iż zapytany, każdy udzieli odpowiedzi, że woli poznać złą prawdę, niż zostać dobrze okłamany. Z dzieła Henryka Ibsena pt.: „Dzika kaczka” płynie pewna nauka na temat tej właśnie wartości. Postaram się przedstawić moje refleksje, dotyczące przedstawionego zagadnienia.

Pierwszą z nich jest „względność” prawdy. Oczywiście, że jest to wartość bezwzględna, zawsze autentyczna, ukazująca rzeczy takimi jakimi są. Mnie jednak chodzi o kontekst sytuacji, w której należy wybrać pomiędzy kłamstwem a faktem. Jak pokazuje dramat Ibsena, nie zawsze w parze z prawdą idzie czyjeś dobro. Rodzina Ekdalów rozsypuje się, gdy Hialmar otrzymuje informacje na temat przeszłości swojej żony. Prawdopodobnie kłamstwa i złudzenia, w których żyli, zapewniłyby im szczęście i radość na długi czas.

Pytaniem, które rodzi się pod wpływem lektury „Dzikiej kaczki” jest kwestia: czy ludzie są gotowi na prawdę? Jak pokazuje przykład z dramaty Henryka Ibsena, często nie są. Postępowanie Grzegorza wynikało z ideałów, którymi się kierował. Nie mógł przypuszczać, że w mentalności otaczających go osób nie ma miejsca na autentyczny obraz ich życia. Tak jak...

Podobne wypracowania