Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jerzy Andrzejewski „Popiół i diament” jako powieść psychologiczna - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konstruując niektóre postacie „Popiołu i diamentu”, nadał im Andrzejewski wyraźny rys psychologiczny. Nacisk jest położony na przeżycia wewnętrzne bohatera, jego doznania, emocje, relacje z innymi ludźmi i sposób odbierania świata.

Jerzy Szretter jest młodym chłopcem i jednocześnie bezwzględnym zabójcą. Pochodzi z biednej, acz inteligenckiej rodziny. Jego ojciec jest profesorem historii, który przed wojną miał ambicje naukowe, po wojnie jednak porzucił myśl o karierze na uczelni i został nauczycielem w szkole średniej. Jerzego cechuje niezwykłe opanowanie. Mianuje się przywódcą grupy młodych chłopców, którzy się przyjaźnią. Planują zakup broni, chcą wyzwalać Polskę. Kiedy jeden z chłopców - Janusz Kotowicz - buntuje się, Jerzy najpierw katuje chłopaka, a potem strzela mu w plecy. Wszyscy są zaskoczeni. Zachowanie Jerzego wywołuje strach w przyjaciołach. Kiedy następnego dnia Szretter rozmawia z ojcem zamordowanego kolegi, potrafi doskonale kłamać, nie ma przy tym żadnych wyrzutów. Jerzy prowadzi dziennik, w którym zapisuje swoje przemyślenia. Z dowiadujemy się z niego, że chłopak nie lubi jak się nad nim litują. Doskonale wie na czym polega idea wodzostwa i jakie cechy charakteru są potrzebne....

Podobne wypracowania