Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bahrajn - zamieszki w Bahrajnie - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bahrajn jest niewielkim krajem wyspiarskim położonym w Zatoce Perskiej, który uzyskał niepodległość w 1971 r. Główny źródłem dochodu jest w Bahrajnie ropa naftowa, warto jednak dodać, że Bahrajn on jednym z tzw. rajów podatkowych, stąd z liberalnych przepisów Bahrajnu korzysta wiele międzynarodowych przedsiębiorstw. Głową państwa jest emir, od 2002 r. używający tytułu króla – Hamad ibn Isa al-Chalifa.

W lutym 2011 roku w Bahrajnie rozpoczęły się antyrządowe protesty, których powodem był brak swobód obywatelskich i obrona wolności. Kilka dni wcześniej król Bahrajnu zapowiedział zwiększenie wydatków socjalnych, amnestię dla pozostających w więzieniach opozycjonistów, a także wypłaty ponad 2 tysięcy dolarów dla każdej z bahrańskich rodzin. Te decyzje nie uspokoiły jednak niezadowolonej ludności i 14 lutego rozpoczęły się liczne protesty i demonstracje, które w starciu z siłami bezpieczeństwa w kolejnych dniach spowodowały śmierć kilku osób, a wielu ludzi zostało rannych. W Bahrajnie wprowadzono stan wyjątkowy, opozycja wzywała rząd do dymisji.

18 lutego żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów, którzy żądali wprowadzenia monarchii konstytucyjnej i...

Podobne wypracowania