Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bahrajn - zamieszki w Bahrajnie - przyczyny, przebieg, skutki

Bahrajn jest niewielkim krajem wyspiarskim położonym w Zatoce Perskiej, który uzyskał niepodległość w 1971 r. Główny źródłem dochodu jest w Bahrajnie ropa naftowa, warto jednak dodać, że Bahrajn on jednym z tzw. rajów podatkowych, stąd z liberalnych przepisów Bahrajnu korzysta wiele międzynarodowych przedsiębiorstw. Głową państwa jest emir, od 2002 r. używający tytułu króla – Hamad ibn Isa al-Chalifa.

W lutym 2011 roku w Bahrajnie rozpoczęły się antyrządowe protesty, których powodem był brak swobód obywatelskich i obrona wolności. Kilka dni wcześniej król Bahrajnu zapowiedział zwiększenie wydatków socjalnych, amnestię dla pozostających w więzieniach opozycjonistów, a także wypłaty ponad 2 tysięcy dolarów dla każdej z bahrańskich rodzin. Te decyzje nie uspokoiły jednak niezadowolonej ludności i 14 lutego rozpoczęły się liczne protesty i demonstracje, które w starciu z siłami bezpieczeństwa w kolejnych dniach spowodowały śmierć kilku osób, a wielu ludzi zostało rannych. W Bahrajnie wprowadzono stan wyjątkowy, opozycja wzywała rząd do dymisji.

18 lutego żołnierze otworzyli ogień do demonstrantów, którzy żądali wprowadzenia monarchii konstytucyjnej i zakończenia dyskryminowania szyitów (większość mieszkańców kraju to szyici, natomiast władzę sprawują sunnici). W kolejnych dniach demonstrantom udało się zająć centrum Manamy, stolicy.

Liczba demonstrantów i protestujących rosła z dnia na dzień. 20 lutego protestowało już ponad 100 tysięcy Bahrajńczyków, co zmusiło rząd do uwolnienia aresztowanych podczas protestów osób. Zaczęto uwalniać także dotychczasowych więźniów politycznych.

26 i 27 lutego 2011 protestujący zaczęli domagać się ustąpienia króla, zmiany rządu i przeprowadzenia koniecznych reform. Doszło do dymisji kilku ministrów, między innymi ministra spraw wewnętrznych i ministra elektryczności  i wody.

W pierwszych tygodniach marca doszło do interwencji wojsk saudyjskich (Arabia Saudyjska obawiała się podobnych protestów w swoich prowincjach zdominowanych przez szyitów) na terenie Bahrajnu, co więcej – wojska zamierzały też wysłać do Bahrajnu Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wojsko i policja brutalnie wyparły demonstrantów z centrum Manamy, setki ludzi zostało rannych, kilka osób zginęło.

Stan wyjątkowy w kraju został zniesiony 1 czerwca 2011 r., rząd Bahrajnu zapowiedział jednak, że nie będzie tolerował żadnych protestów społecznych.

Podobne wypracowania do Bahrajn - zamieszki w Bahrajnie - przyczyny, przebieg, skutki