Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ruch Rewolucyjny im. Tupaca Amaru - historia, działalność. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ruch rewolucyjny im. Tupaca Amaru (hiszp. Movimiento Revolucionario Tupac Amaru – MRTA) to marksistowsko-leninowska organizacja polityczna założona w 1984 r. w Peru przez Nestora Cerpę i Victora Polaya. 

Organizację stworzyli ludzie o poglądach radykalnie lewicowych, w jej skład weszły ugrupowania MTA i MIR-IV. Założyciele ugrupowania za patrona wzięli sobie Tupaca Amaru II, XVIII wiecznego bojownika o wolność, bohatera narodowego Peru, domniemanego potomka ostatniego króla Inków, Tupaca Amaru. „Ruch rewolucyjny” uznawany jest za organizację terrorystyczną, w Peru jest ugrupowaniem drugim co do wielkości po maoistowskim „Świetlistym Szlaku”.

Celem MRTA jest stworzenie socjalistycznego państwa i społeczeństwa poprzez sojusz z różnymi kategoriami społecznymi jak chłopami, studentami czy robotnikami. Organizacja uważa, że ustrój demokratyczny nie umożliwi realizacji jej postulatów. MRTA wybrała niedemokratyczne metody walki o władzę. 

W kwestii ekonomii organizacja postuluje oparcie się na systemie gospodarki planowanej, chce zwiększenia własności państwowej, jednak nie wyklucza istnienia ograniczonej własności prywatnej. MRTA dąży do obalenia obecnego w Peru ustroju demokratycznego,...

Podobne wypracowania