Św. Cyryl i Metody - życiorys, patronat
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Konstanty urodził się w roku 826 w Tesalonikach jako siódme dziecko Leona, będącego wyższym oficerem garnizonu miejscowego. Imię Cyryl przyjął pod koniec życia, wstępując do zakonu.
Po studiach odbytych w Konstantynopolu został bibliotekarzem przy kościele Hagia Sophia. W późniejszym okresie odsunął się na ubocze. Następnie podjął się pracy wykładowcy filozofii w szkole cesarskiej. Niedługo potem wyruszył na górę Olimp do klasztoru w Bytanii, gdzie dołączył do swego starszego brata Metodego.
Obaj bracia wyruszyli na żądanie cesarza Michała III do kraju Chazarów na Krym w celu rozwiązywania sporów religijnych między chrześcijanami, Żydami i Saracenami. Św. Cyryl poczynił do tej wyprawy bardzo staranne przygotowania, ucząc się języków hebrajskiego i syryjskiego. Gdy misja zakończyła się sukcesem, wraz z Metodym wysłany został przez patriarchę św. Ignacego, aby krzewić wiarę chrześcijańską wśród Bułgarów. Tam pracował przez pięć lat. Następna misja odbyła się na Morawy na prośbę księcia Rościasława. Tam razem z bratem wprowadzili język słowiański pisany głagolicą do liturgii. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański.
Inkulturacja chrześcijaństwa stała się dla niego i dla Metodego przyczyną cierpień i prześladowań. Po wezwaniu do Rzymu spotkali się z aprobatą papieża Hadriana II. Niedługo potem Cyryl wstąpił do greckiego klasztoru, gdzie zmarł w roku 869.
Metody urodził się w roku 815. Jego imię chrzestne to Michał. Już w młodym wieku został zarządcą cesarskim, czyli archontem, w prowincji słowiańskiej. Zrezygnował jednak z urzędu i wstąpił do klasztoru w Bitynii, gdzie został przełożonym i gdzie przybył jego młodszy brat Cyryl.
Odtąd wspólnie odbywają misje na ziemiach Chazarów, Bułgarów i na Morawach. Po śmierci Świętego Cyryla papież Hadrian II konsekruje Metodego na arcybiskupa Moraw i węgierskiej Panonii, a także przekazuje mu uprawnienia legata. Jako biskup św. Metody kontynuuje dzieło rozpoczęte z bratem.
Z powodu wprowadzenia obrządku słowiańskiego, mimo aprobaty Rzymu, doznaje ataków ze strony arcybiskupa Salzburga, który w czasie synodu w Razynbonie uwięził go w klasztorze w Bawarii. Interweniował w tej sprawie papież Jan VII, dzięki któremu Metody został uwolniony. Następnie wyrusza do Rzymu, a potem do Konstantynopola, gdzie przyjmuje go uroczyście cesarz i patriarcha. Kolejno wyrusza na Morawy, a niedługo potem umiera w Welehradzie w roku 885.
Cyryl i Metody uważani są za apostołów Słowian. Wprowadzili do liturgii język słowiański pisany alfabetem greckim, czyli głagolicę. Jan Paweł II w roku 1980 ogłosił ich współpatronami Europy. Ich święto w kalendarzu kościelnym przypada w dniu 14 lutego.
W ikonografii ukazywani są w strojach pontyfikalnych jako biskupi łacińscy lub greccy. Niekiedy trzymają w rękach model kościoła. Cyryl przedstawiany jest w todze profesora, trzymając w ręce księgę pisaną cyrylicą. Atrybutami obydwu Świętych są księga i kielich, krzyż oraz rozwinięty zwój z alfabetem słowiańskim.
Podobne wypracowania do Św. Cyryl i Metody - życiorys, patronat
- Św. Augustyn - poglądy, filozofia chrześcijańska. Opracowanie
- Św. Jan Bosko - życiorys, patronat, cuda
- Św. Tomasz z Akwinu - życiorys, filozofia chrześcijańska
- Grzechy ciężkie - lista, przykłady, omówienie
- Grzech - czym jest grzech? Definicja, następstwa i rodzaje grzechów
- Grzechy cudze - przykłady, wyjaśnienie, definicja
- Św. Tomasz z Akwinu - poglądy. Opracowanie
- Św. Agata (z Katanii) - życiorys, patronat
- Św. Agnieszka Rzymianka - życiorys, patronat
- Ezechiel - życiorys, proroctwa, opis
- Postacie biblijne: król Dawid - życiorys
- Dawid i Goliat - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej
- Św. Dominik Savio - życiorys, patronat
- Eliasz - życiorys, proroctwa, cuda
- Prorok Jonasz - życiorys, proroctwa
- Grzechy śmiertelne - przykłady, charakterystyka, definicja
- Sakramenty: chrzest święty - co to jest chrzest święty? Znaczenie, opis
- 7 sakramentów świętych - opis, wyjaśnienie, definicja
- Msza rorartnia - Roraty - geneza, opis, znaczenie
- Wielkanoc - tradycje wielkanocne chrześcijan. Opracowanie