Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Cyryl i Metody - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konstanty urodził się w roku 826 w Tesalonikach jako siódme dziecko Leona, będącego wyższym oficerem garnizonu miejscowego. Imię Cyryl przyjął pod koniec życia, wstępując do zakonu.

Po studiach odbytych w Konstantynopolu został bibliotekarzem przy kościele Hagia Sophia. W późniejszym okresie odsunął się na ubocze. Następnie podjął się pracy wykładowcy filozofii w szkole cesarskiej. Niedługo potem wyruszył na górę Olimp do klasztoru w Bytanii, gdzie dołączył do swego starszego brata Metodego.

Obaj bracia wyruszyli na żądanie cesarza Michała III do kraju Chazarów na Krym w celu rozwiązywania sporów religijnych między chrześcijanami, Żydami i Saracenami. Św. Cyryl poczynił do tej wyprawy bardzo staranne przygotowania, ucząc się języków hebrajskiego i syryjskiego. Gdy misja zakończyła się sukcesem, wraz z Metodym wysłany został przez patriarchę św. Ignacego, aby krzewić wiarę chrześcijańską wśród Bułgarów. Tam pracował przez pięć lat. Następna misja odbyła się na Morawy na prośbę księcia Rościasława. Tam razem z bratem wprowadzili język słowiański pisany głagolicą do liturgii. Cyryl przetłumaczył Pismo Święte na język starocerkiewno-słowiański.

Inkulturacja chrześcijaństwa stała się dla niego i dla Metodego...

Podobne wypracowania