Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzechy śmiertelne - przykłady, charakterystyka, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grzechy śmiertelne inaczej też nazywane są ciężkimi. Istnieją one w opozycji do grzechów lekkich, powszednich. Rozróżnienia na rodzaje i stopnie występków przeciw Bogu i jego prawu szukać należy w Piśmie Świętym. Jan Apostoł w swoim 1 Liście (5, 16) opisuje takie grzechy, które prowadzą do śmierci i skazują człowieka na potępienie – piekło.

Grzechy śmiertelne mają miejsce wówczas wówczas, gdy człowiek łamie najważniejsze przykazania boże lub też przykazanie miłości bliźniego. Według św. Tomasza z Akwinu, wielkiego myśliciela Kościoła chrześcijańskiego, grzechy śmiertelne posiadają określone, stałe cechy. Przede wszystkim dotyczą buntu przeciwko tak zwanej materii poważnej, chodzi tutaj o łamanie któregokolwiek z przykazań Dekalogu. Tam bowiem zawarte są najważniejsze normy i zasady życia człowieka wierzącego, uczciwego, o czystym sercu. Jeśli człowiek buntuje się przeciwko przykazaniom Bożym, popełnia grzech śmiertelny. Kolejnym wyznacznikiem ciężkiego występku jest popełnienie go z pełną świadomością. Grzech śmiertelny ma miejsce wtedy, gdy dopuszczamy się go, znając konsekwencje. Wiemy także, iż czynimy zło, a jednak się przed nim nie cofamy. Poza tym grzech śmiertelny popełniamy przy całkowitej wolności, co oznacza...

Podobne wypracowania