Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielkanoc - tradycje wielkanocne chrześcijan. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wielkanoc jest najważniejszym świętem w chrześcijaństwie, odwołującym się do dogmatu o Zmartwychwstaniu Pańskim. Obok Bożego Narodzenia, jest także tym najwystawniej świętowanym, a celebracje odwołują się do licznych tradycji i symboli.

Obchody Wielkanocy poprzedza oczywiście Wielki Post, który trwając czterdzieści dni, stanowi czas przygotowania duchowego do tego ważnego wydarzenia. Każdy chrześcijanin powinien wtedy zwrócić się wtedy do swojego wnętrza i rozważyć, jak mógłby zmienić swoje życie na lepsze. W tym celu mają mu pomóc rekolekcje oraz zastosowanie się do trzech filarów Wielkiego Postu: postu, modlitwy i jałmużny.

Ostatnia niedziela przed Wielkanocą zwana jest Niedzielą Palmową bądź Kwietną. W tym czasie wierni udają się do kościoła z kolorowymi palemkami, by je poświęcić. Obrzęd ten odwołuje  się do historycznego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, co zostało opisane w Nowym Testamencie. Przed przejeżdżającym Jezusem wierni rozkładali swoje płaszcze oraz liście palmowe na znak uwielbienia i oddania – dzisiaj kolorowe palemki mają przypominać o tym wydarzeniu.

Kulminacyjnym momentem Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień, a szczególnie Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę....

Podobne wypracowania