Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Stanisław Kostka - życiorys, patronat

Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie na Mazowszu 28 grudnia 1550 roku. Jego ojciec był kasztelanem zakroczymskim. 

Gdy miał 14 lat wraz z bratem wysłany został do szkół jezuickich do Wiednia. Wówczas Stanisław połączył naukę z życiem religijnym. W grudniu 1565 ciężko zachorował. Swe nieoczekiwane i nagłe wyzdrowienie przypisywał Matce Bożej.

Jego pragnieniem było wstąpienie do zgromadzenia jezuitów. Jednak na przeszkodzie stał sprzeciw jego rodziców. W sierpniu roku 1567 uciekł z Wiednia pieszo i w przebraniu. Dotarł w swej wędrówce do Dylingi znajdującej się w Bawarii, gdzie zgłosił się do Świętego Piotra Kanizjusza. Protektor wysłał młodzieńca do Rzymu, gdzie 28 października 1567 roku Święty Franciszek Borgiasz przyjął go do nowicjatu.

Stanisław swą duchową dojrzałością, rozmodleniem i wzorowym życiem budował całe swe otoczenie. W wieku lat 18 złożył śluby zakonne. Zmarł w sierpniu roku 1568, wcześniej przepowiadając swą śmierć. Jego pokój w dawnym rzymskim nowicjacie zamieniono na kaplicę. Piotr Le Gros wykonał piękną rzeźbę Świętego leżącego na łożu śmierci. Nad nim znajduje się obraz Maryi Panny rzucającej ku niemu róże. Pod obrazem znajduje się wiersz Cypriana Norwida.

Kult Świętego Stanisława Kostki zrodził się natychmiast po jego śmierci, spontanicznie. Został beatyfikowany w roku 1670, a kanonizował go papież Benedykt XIII w 1726 roku. Relikwie Stanisława znajdują się w kościele św. Andrzeja w Kwirynale w Rzymie. Przypisuje się mu zwycięstwo Polski nad pod Chocimiem w roku 1621. W dniu tym jezuita ojciec Oborski widział św. Stanisława, jak błaga Matkę Bożą o pomoc. Natomiast król Jan Kazimierz przypisywał Świętemu zwycięstwo odniesione pod Beresteczkiem w 1651 roku.   

Święty jest od 1671 roku patronem Polski. Obejmuje patronatem również Litwę, archidiecezję łódzką i warszawską, diecezję chełmińską i płocką, a także Gniezno, Lublin, Lwów, Poznań, Warszawę. Jest patronem nowicjuszy jezuickich, studentów, młodzieży polskiej. W kalendarzu liturgicznym dniem św. Stanisława Kostki jest 18 września.

W ikonografii ukazywany w stroju jezuity. Jego atrybutami są: Dzieciątko Jezus na ręku, anioł podający mu Komunię, krucyfiks, lilia, laska pielgrzyma, Madonna, różaniec.   

Podobne wypracowania do Św. Stanisław Kostka - życiorys, patronat