Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Jan Ewangelista (Apostoł) - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Jan Ewangelista był apostołem, prorokiem, teologiem i mistykiem. Jego rodzicami byli Zebedeusz i Salome, a młodszym bratem Jakub Starszy.

Jan zajmował się rybołówstwem. Był uczniem Jana Chrzciciela. Za Jezusem jako swoim Mistrzem poszedł razem z Andrzejem. Jan był ukochanym uczniem Jezusa. W Ewangelii jego obecność odnotowana jest w czasie Przemienienia na Górze Tabor, przy wskrzeszeniu córki Jaira i podczas aresztowania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym.

W czasie Ostatniej Wieczerzy spoczął na piersi Chrystusa. Jezus wiszący już na krzyżu powierzył Janowi w opiekę swą Matkę, a Maryi Jana jako przybranego syna. Gdy Chrystus zmartwychwstał, przybył razem ze Świętym Piotrem do grobu, gdzie na własne oczy ujrzał cud i uwierzył.

Razem z Piotrem Ewangelistą był podczas cudownego uzdrowienia paralityka w Złotej Bramie. Przez wiele lat przebywał w Jerozolimie, później prawdopodobnie w Samarii, a następnie w Efezie. Tam miał opiekować się Matką Jezusa aż do czasu jej śmierci. W Efezie również napisał Ewangelię oraz trzy listy apostolskie.

Cesarz Domicjan zesłał go na wyspę Patmos, gdzie stworzył Apokalipsę. Za panowania Nerwy powrócił do Efezu, gdzie jako jeden z apostołów zmarł około roku 100 z przyczyn...

Podobne wypracowania