Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Jan od Krzyża - życiorys. Św. Jan od Krzyża - dzieła. Opis

Święty Jan od Krzyża był zakonnikiem, kapłanem i doktorem Kościoła. Urodził się jako Jan de Yepes w roku 1542 w Fontiveros koło Avili. Gdy zmarł jego ojciec, pracował na utrzymanie jako tkacz, krawiec i pielęgniarz. 

Mając 21 lat, wstąpił do zakonu karmelitów. Podczas studiowania w Salamance otrzymał święcenia kapłańskie w roku 1566. Był on głównym pomocnikiem św. Teresy z Avila przy reformowaniu zakonu. Spowiednik, mistrz nowicjatu, wystąpił z prośbą o zreformowania zakonu.

Aresztowany w 1578 roku przez swych przeciwników i osadzony na 9 miesięcy w klasztornym więzieniu. Był traktowany jak buntownik. Dostąpił wielu mistycznych łask.  Napisał wtedy poematy – „Pieśń duchową” oraz „Noce ciemności” – które należą do najwybitniejszych dzieł mistycznych. Jan głosił konieczność całkowitego ogołocenia wewnętrznego, co miało na celu pełne zjednoczenie z Bogiem.

Gdy udało mu się zbiec z więzienia zakonnego, kontynuował reformę klasztorów. Zmarł z 13 na 14 grudnia w wieku 49 lat w miejscowości Ubeda. Jego spuścizną pisarską są pisma prozą i wiersze, które ukazują jego duchowe doświadczenia i rozumienie mistyki pod kątem teologicznym. Relikwie Świętego znajdują się w Segovii w kościele karmelitów.

Jan od Krzyża beatyfikowany został w roku 1591, a kanonizowany w 1726. Papież Pius XI ogłosił go doktorem Kościoła w 1926 roku. W kalendarzu liturgicznym swe święto obchodzi 14 grudnia. Jan jest patronem karmelitów bosych.

W ikonografii ukazywany w habicie karmelitańskim. Atrybutami Świętego są krzyż, otwarta księga, lilia i orzeł u jego stóp.  

Podobne wypracowania do Św. Jan od Krzyża - życiorys. Św. Jan od Krzyża - dzieła. Opis