Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Bernard z Clairvaux - życiorys, poglądy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Bernard był opatem i doktorem Kościoła. Urodził się w roku 1090 w burgundzkim rodzie, na zamku Fontaines pod Dijon we Francji.

W wieku 22 lat wstąpił do surowego opactwa cystersów w Citeaux wraz z trzydziestoma towarzyszami z młodych lat. W roku 1115 założył w Clairvaux opactwo, gdzie aż do śmierci sprawował funkcję opata. Święty był nie tylko niezwykle gorliwym opatem swej zakonnej rodziny, był to również teolog oraz kontemplatyk. Potrafił łączyć życie zakonne z mistyką. Był założycielem aż 30 fundacji zakonnych, a w tym także cysterskiej fundacji w Jędrzejowie. Jego myśl wpłynęła na życie Kościoła jego czasu. Bernard to jedna z największych postaci XII wieku.

Nazywany był „wyrocznią Europy”. Był też obrońcą papieża Innocentego II. Położył kres schizmie Anakleta w Rzymie. Ogłosił II Krucjatę krzyżową z polecenia Eugeniusza III. Napisał regułę templariuszy i uzyskał u papieża jej zatwierdzenie. Dzięki niezwykłemu krasomówstwu nazwany został „doktorem miodopłynnym”. To jeden z największych piewców Matki Boskiej. Pozostawił sporą spuściznę tekstów teologicznych, homilii i modlitw ku czci Maryi. Zmarł w Clairvaux 20 sierpnia 1153 roku. Bernarda kanonizował papież Aleksander III w roku 1174.

Dniem...

Podobne wypracowania