Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

7 sakramentów świętych - opis, wyjaśnienie, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Siedem sakramentów świętych stanowi w tradycji i religii katolickiej symboliczny znak przekazania łaski bożej. Poprzez przyjmowanie czy też obcowanie z sakramentami, mamy możliwość uzyskania Bożych darów i uczestniczenia w sposób pełny w życiu duchowym.

Kościół katolicki wyróżnia siedem sakramentów świętych. Są to: chrzest, bierzmowanie, eucharystia (komunia święta), pokuta, namaszczenie chorych, kapłaństwo oraz małżeństwo. W tradycji katolicyzmu w dawnych czasach wymieniano więcej sakramentów, jednak znani myśliciele religijni starali się uporządkować dotyczące tej kwestii zagadnienia. Podstawową teorię sformułował Tomasz z Akwinu – postulował on za skróceniem listy sakramentów. Liczba siedmiu sakramentów oficjalnie po raz pierwszy pojawiła się w roku 1208 w wyznaniu wiary. Kilkanaście lat później potwierdzono tę liczbę na Soborze Lyońskim.

Siedem sakramentów powszechnie dzieli się na dwie grupy. Wyróżniamy w ten sposób sakramenty powtarzalne, czyli takie które możemy przyjmować wielokrotnie oraz sakramenty niepowtarzalne – te, których człowiek doświadcza tylko raz w życiu. Do pierwszej grupy należą: komunia święta, pokuta, namaszczenie chorych...

Podobne wypracowania