Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dzień Wszystkich Świętych - geneza, historia, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszego listopada Kościół rzymskokatolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Jest to wspomnienie tych osób, które umarły, jednak dostąpiły łaski zbawienia i teraz  przebywają w niebie. Nie tylko kanonizowane osoby są więc w tym dniu wspominane – pierwszego listopada jest świętem wszystkich świętych, nawet tych, których kościół nie wyniósł na ołtarze.

Nie jest to smutna uroczystość, gdyż rozmyślanie o osobach, które nas opuściły, ma skierować nasze myśli w stronę wiary, iż przebywają oni już jako święci w niebie. Zyskujemy w ten sposób orędowników naszych próśb i modlitw u Boga. W tym właśnie celu odmawiana jest Litania do wszystkich świętych, która jest jedną z najstarszych modlitw.

Nie zawsze jednak święto Wszystkich Świętych obchodzone było pierwszego listopada. Na początku dniem poświęconym pamięci o świętych zmarłych był trzynasty maja. Wtedy święto to było ustanowione na cześć męczenników za wiarę, którzy nie byli tak znani jak ci, o których wspominały żywoty świętych, i o których mówiono z ambony.

W VII wieku papież Bonifacy IV przeniósł święto na...

Podobne wypracowania