Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Msza rorartnia - Roraty - geneza, opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kiedy nadchodzi adwent, a więc czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, Kościół celebruje wyjątkowe msze święte, które poświęcone są Matce Boskiej, a ich nazwa to właśnie roraty. Msze roratnie najczęściej są odprawiane we wczesnych godzinach porannych, dlatego w okresie adwentu można niekiedy zauważyć dzieci podążające wczesną porą do kościoła i oświetlające sobie drogę  lampionami.

Nazwa tej mszy pochodzi od pierwszych słów pieśni śpiewanej na jej rozpoczęcie: „Rorate caeli desuper...”, co oznacza: „Spuście rosę, niebiosa”. Pieśń ta ma bardzo bogatą tradycję wywodzącą się z biblijnej Księgi Izajasza i wyraża oczekiwanie na przyjście Dzieciątka.

Poranna msza adwentowa poświęcona jest Maryi, ponieważ kojarzona jest Ona z jutrzenką, która wyprzedza Słońce, a więc Chrystusa. Symbolika ta odwołuje się więc do Matki Bożej, która w szczególny sposób oczekiwała przyjścia Jezusa, który miał być Jej Synem. W mszy roratniej przyłączamy się do Maryi i razem z nią oczekujemy na przyjście Zbawiciela.

Ta symbolika maryjna obecna jest w roratach pod postacią świecy ustawianej obok ołtarza. Zapalona, przypominać ma o stałej obecności Matki Bożej i zachęcać do oddanego oczekiwania za jej...

Podobne wypracowania