Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Tomasz z Akwinu - życiorys, filozofia chrześcijańska

Święty Tomasz urodził w roku 1226 się jako syn rycerza na zamku Roccasecca nieopodal Akwinu. Wychowywał się w klasztorze Monte Cassino.

W czasie studiów na uniwersytecie w Neapolu wstąpił do zakonu dominikanów, co nie spotkało się z aprobatą ze strony jego najbliższych. Rodzina próbowała wszystkiego, by zmienić decyzję podjętą przez Tomasza; uciekła się nawet do aresztu domowego. Jednak nic nie było w stanie zawrócić go z wybranej drogi życiowej.

Dalej kształcił się w Kolonii, a później w stolicy Francji, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Był wykładowcą na uczelniach macierzystych, a także w Rzymie, i na dworze papieża Urbana IV. 

Był kaznodzieją, poetą, ale przede wszystkim wielkim myślicielem, człowiekiem posiadającym ogromną wiedzę, którą potrafił połączyć z niezwykłą świętością. Mówiono o nim, że „między uczonymi był największym świętym, a między świętymi największym uczonym”. Cechujący się niezwykłą skromnością kilkakrotnie odmawiał propozycjom zostania biskupem. Zmarł w roku 1274 w drodze do Lyonu, gdzie zmierzał na sobór. Był wówczas 48-letnim człowiekiem.

Święty Tomasz stworzył zwarty system filozoficzno-teologiczny, nazwany tomizmem. Miał on głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańskiej. Jego spuścizna naukowa obejmuje dziesiątki tomów, w których zadziwiający jest uniwersalizm poruszanych zagadnień, błyskotliwość myśli, głębia i prostota.  

Tomasz z Akwinu był doktorem Kościoła. W kalendarzu liturgicznym jego święto przypada 28 dnia stycznia. Jest patronem dominikanów, księgarni, studentów, teologów oraz szkół katolickich. Jest też opiekunem podczas sztormów.

W ikonografii ukazywany jest w białym habicie dominikanina, czarnym habicie i białym szkaplerzu. Atrybuty świętego to gołąb i anioł, znajdująca się u nóg nieprzyjęta infuła, kielich, kielich z Hostią, laska, księga, monogram IHS, model kościoła, różaniec, pisarskie pióro, monstrancja, słońce na piersiach symbolizujące inspirację Bożą. Jego znakiem jest również Chrystus w nimbie.

Podobne wypracowania do Św. Tomasz z Akwinu - życiorys, filozofia chrześcijańska