Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Boże Narodzenie jest świętem, które bez wątpienia obfituje w rozmaite tradycje i zwyczaje. Różnią się one, biorąc pod uwagę region występowania – niektóre, popularne w jednej okolicy, są całkowicie nieznane w innej.

Trzeba ponadto pamiętać, że część obchodzonych po dziś dzień obrzędów ma swoje korzenie w pogańskiej tradycji sięgającej czasów starożytnego Rzymu. Mniej więcej w okresie obchodzonego dzisiaj Bożego Narodzenia Rzymianie celebrowali tzw. Saturnalia, czyli święto na cześć boga Saturna. Czas przesilenia zimowego był więc od zarania dziejów okresem tajemniczym i magicznym. Niektóre obrzędy pochodzące z tej tradycji przeniknęły do zwyczajów chrześcijańskich, łącząc się dodatkowo z rdzennymi przesądami średniowiecznych plemion polskich, którym chrześcijaństwo było jeszcze obce. Dzięki temu stworzyła się unikatowa mieszanka kulturowa pełna rytuałów pochodzących z różnych tradycji, jednak koniec końców skierowanych ku czci Jezusa Chrystusa.

Czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, które z obrzędów są rdzennie chrześcijańskie, a które mają swe źródło w pogańskich wierzeniach. Ryty przemieszały się ze sobą i stworzyły unikatową mieszankę wierzeń,...

Podobne wypracowania