Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Maria Magdalena - życiorys, patronat

Święta Maria Magdalena była kobietą pochodzącą z wioski Magdala (obecnie północny Izrael), która pojawia się we wszystkich czterech Ewangeliach. Do kręgu Jezusa dołączyła wtedy, gdy Zbawiciel wypędził z niej siedem złych duchów.

Najwcześniej pojawia się ona w Ewangelii wg św. Łukasza – już w Galilei, jako jedna, obok Joanny i Zuzanny, z towarzyszek podróży. Chrystusa. Natomiast w relacjach trzech pozostałych ewangelistów po raz pierwszy obecna jest dopiero przy ukrzyżowaniu. Po śmierci Jezusa udała się ona do grobu, który zastała pusty. To właśnie jej jako pierwszej ukazał się zmartwychwstały Chrystus, zachęcając ją do głoszenia prawdy o zbawieniu.

Poza tym, co można wyczytać w Piśmie Świętym, postać Marii Magdaleny jest niezwykle tajemnicza i zagadkowa. W tradycji chrześcijańskiej utożsamiana była z trzema kobietami, które pojawiały się w Ewangeliach. Widziano w niej Marię – uczennicę Jezusa, Marię z Betanii – siostrę Łazarza i Marty oraz Marię jawnogrzesznicę, uratowaną przez Chrystusa przed ukamienowaniem. Najbardziej rozpowszechnił się właśnie ten trzeci wizerunek, a wpływ na to mieli pierwsi Ojcowie Kościoła. Dopiero w 1969 r. Paweł VI oczyścił jej osobę z piętna upadku moralnego. Jednak tradycja ta była tak silna, że wielu ludzi wciąż utożsamia ją z ocaloną przez Jezusa grzesznicą.

Wiele informacji o losach Marii Magdaleny można zaczerpnąć z legend i rozmaitych opowieści. Jedna z nich mówi o tym, że kobieta miała opuścić Ziemię Świętą i udać się na łódce do Francji, gdzie oddała się pokucie i nawracaniu niewiernych.

Miejscem pochówku Marii Magdaleny pierwotnie był Efez. Następnie relikwie zostały przeniesione do Konstantynopola, natomiast stamtąd do Francji, gdzie do dzisiaj jej kult jest niezwykle silny (zapewne to doprowadziło do powstania wielu prowansalskich legend o jej osobie). Jej grobowiec znajduje się obecnie w Saint-Maximin-la-Sainte-Baume – kościele mieszczącym się na południu Francji. Z jej kultem bezpośrednio związane jest kobiece Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty. Jej patronatem objęte są liczne grupy społeczne i zawodowe, m.in.: więźniowie, pokutujący, sprowadzeni na złą drogę, studenci i uczniowie, producenci perfum, fryzjerzy i ogrodnicy.

Maria Magdalena, jako postać niezwykle ciekawa i zagadkowa, zyskała sobie znaczące miejsce w sztuce. Pojawiała się w literaturze (np. wiersz Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego „Na obraz Marii Magdaleny”), ale szczególnie umiłowali ją przedstawiciele sztuk plastycznych. Na swoich płótnach przedstawiali ją artyści tacy jak: Jan Breughel, Caravaggio czy El Greco. Jej atrybutami najczęściej były: olejek, krucyfiks, zwierciadło i księga (nawiązanie do jej działalności misyjnej). W sztuce typowo sakralnej dominowały przedstawienia Marii Magdaleny stojącej pod krzyżem i dzielącej cierpienie z konającym Jezusem.

Podobne wypracowania do Św. Maria Magdalena - życiorys, patronat