Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Maria Magdalena - życiorys, patronat

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święta Maria Magdalena była kobietą pochodzącą z wioski Magdala (obecnie północny Izrael), która pojawia się we wszystkich czterech Ewangeliach. Do kręgu Jezusa dołączyła wtedy, gdy Zbawiciel wypędził z niej siedem złych duchów.

Najwcześniej pojawia się ona w Ewangelii wg św. Łukasza – już w Galilei, jako jedna, obok Joanny i Zuzanny, z towarzyszek podróży. Chrystusa. Natomiast w relacjach trzech pozostałych ewangelistów po raz pierwszy obecna jest dopiero przy ukrzyżowaniu. Po śmierci Jezusa udała się ona do grobu, który zastała pusty. To właśnie jej jako pierwszej ukazał się zmartwychwstały Chrystus, zachęcając ją do głoszenia prawdy o zbawieniu.

Poza tym, co można wyczytać w Piśmie Świętym, postać Marii Magdaleny jest niezwykle tajemnicza i zagadkowa. W tradycji chrześcijańskiej utożsamiana była z trzema kobietami, które pojawiały się w Ewangeliach. Widziano w niej Marię – uczennicę Jezusa, Marię z Betanii – siostrę Łazarza i Marty oraz Marię jawnogrzesznicę, uratowaną przez Chrystusa przed ukamienowaniem. Najbardziej rozpowszechnił się właśnie ten trzeci wizerunek, a wpływ na to mieli pierwsi Ojcowie Kościoła. Dopiero w 1969 r. Paweł VI oczyścił jej osobę z piętna upadku moralnego. Jednak tradycja...

Podobne wypracowania