Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sukcesja apostolska w Kościele - geneza, opis, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sukcesja apostolska to w wielu religiach, także w religii katolickiej, swoista reguła dotycząca sprawowania władzy w obrębie Kościoła i nad Kościołem.

Sukcesja apostolska, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się jeszcze z czasów apostolskich. Uczniowie Chrystusa po jego śmierci objęli władzę i sprawowali opiekę nad wiernymi w Kościele chrześcijańskim. Jezus, jako pierwszy i najważniejszy przewodnik duchowy, Syn Boży, przekazał im swoją naukę i nakazał nauczanie innych. To właśnie apostołowie szerzyli chrześcijaństwo, nauczali, nawracali ludzi, byli dla nich przewodnikami i mistrzami. Według Nowego Testamentu, Pan powierzył świętemu Piotrowi rolę pierwszego po sobie nauczyciela oraz głowy Kościoła („Paś baranki moje” Ewangelia św. Jana, 21) – święty Piotr uważany jest przez katolików za pierwszego w jego historii papieża. W miarę upływu czasu apostołowie musieli jednak odejść, a ktoś musiał objąć pieczę nad Kościołem. W ten sposób ich obowiązku objęli biskupi (biskup rzymski to, rzecz jasna, papież).

Sukcesja apostolska oznacza po prostu upoważnienie do działania, opieki, władania. Można by rzec, że biskupi stanowili następców apostołów. Sukcesja zakłada również ciągłość, nieprzerywalny proces, co oznacza, że zawsze...

Podobne wypracowania