Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

5 przykazań kościelnych - wyjaśnienie, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Przykazania kościelne zostały ustanowione przez Kościół rzymskokatolicki - jego dostojników. Celem sformowania tych reguł miało być przybliżenie ludzi do Boga i jasne określenie zasad, jakimi powinni kierować się wierzący. Przykazania kościelne w sposób bezpośredni i czytelny nazywają podstawowe obowiązki katolika.

Oto lista pięciu przykazań kościelnych, która została ustanowiona przez Kościół w roku 2002. Wcześniej istniały przykazania podobne, zmieniono jedynie ich formułę.

Pięć przykazań kościelnych (aktualne):
1. W niedzielę i święta we Mszy świętej nabożnie uczestniczyć.
2. Przynajmniej raz w roku spowiadać się.
3. Przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym Komunię Świętą przyjąć.
4. Ustanowione przez Kościół dni święte święcić.
5. Posty nakazane zachowywać.

Przykazanie pierwsze nakazuje aktywne uczestnictwo w niedzielnej mszy, bowiem w tradycji chrześcijańskiej siódmy dzień tygodnia jest dniem wyjątkowym, świętym. Należy wówczas powstrzymać się od wszelkich prac i godnie uczestniczyć we mszy. Przykazanie informuje nas także o innych świętach kościelnych, do których należą, m.in.: Dzień Wszystkich Świętych, uroczystość Narodzenia Pańskiego, Objawienia Pańskiego,...

Podobne wypracowania