Św. Grzegorz z Nazjanzu - życiorys, dzieła, zasługi
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Święty Grzegorz z Nazjanzu zaliczany jest do grona najwybitniejszych Doktorów Kościoła, czyli ludzi, którzy mieli wielki wpływ na kształtowanie się myśli i wiary chrześcijańskiej. Urodził się on ok. 330 r. w Arianz koło Nazjanzu w Kapadocji (dzisiejsza Turcja). Historia jego narodzin wydaje się niezwykle ciekawa i tajemnicza. Jego ojciec był biskupem Nazjanzu, co w dzisiejszych czasach może wzbudzić zdziwienie. Należy jednak pamiętać, że w IV w. celibat nie był prawem ogólnie obowiązującym (stało się tak dopiero podczas pontyfikatu Grzegorza VII w XI w.). Rodzice świętego Grzegorza długo nie mogli doczekać się dziecka i gdy w końcu ich marzenia się ziściły, matka postanowiła oddać syna Bogu.
Młodzieńcze lata świętego Grzegorza z Nazjanzu wypełnione były nauką. Źródła podają, że studiował w Cezarei Kapadockiej, Cezarei Palestyńskiej (Nadmorskiej), Aleksandrii i w końcu w Atenach. Edukację zakończył dopiero w wieku ok. 30 lat, a już rok później, głównie z powodu próśb ojca, przyjął święcenia kapłańskie i zaczął wspierać Grzegorza Starszego w jego trudnej posłudze. W 372 r., na skutek namów przyjaciela – Bazylego – postanowił wyświęcić się na biskupa Sazimy, jednak nigdy rzeczywiście nie objął tego stanowiska. Natomiast po śmierci ojca przez pewien czas zajmował się pełnieniem jego obowiązków.
W jego historii przełomowy okazał się rok 379, kiedy to udał się do Konstantynopola, by objąć tamtejsze biskupstwo. Dwa lata później został przewodniczącym zwołanego w Konstantynopolu soboru. Później jego pozycja znacznie osłabła, jednak nie stało się tak na skutek zmniejszenia się zapału lub innej przemiany wewnętrznej. Święty Grzegorz z Nazjanzu, jako gorliwy obrońca boskości Jezusa Chrystusa, znalazł licznych przeciwników wśród duchownych skłaniających się w stronę nauk Ariusza (nieuznających boskości Jezusa, traktujących Syna Bożego jako zupełnie poddanego swemu Ojcu). Na skutek ich wystąpień święty Grzegorz z Nazjanzu postanowił powrócić do rodzinnej miejscowości, gdzie żyjąc w odosobnieniu doczekał śmierci, która miała miejsce w 390 r.
Święty Grzegorz z Nazjanzu zostawił po sobie niezwykle bogatą spuściznę literacką. Był autorem słynnych „mów teologicznych”, poruszających tematykę niezwykle istotną w okresie kształtowania się Kościoła. Przede wszystkim popularyzował w nich kult Trójcy Świętej. Podkreślał także ludzką naturę Chrystusa, której przyjęcie było konieczne, by dopełniło się dzieło zbawienia. Zamieszczał w nich także wiele wskazówek dla wyznawców chrześcijaństwa – głównie przypominając im o konieczności częstej i pobożnej modlitwy oraz solidarnego i miłosiernego współistnienia. Warto może dodać, że jego dzieła przesiąknięte były kulturą antyczną, której był wielkim znawcą. Zapewne to właśnie ten fakt zadecydował o tym, że jego wiersze odznaczały się wspaniałą formą, co sprawia, że do dzisiaj są one ciekawym materiałem badawczym dla literaturoznawców i filozofów (badających wpływ kultury helleńskiej na myśl św. Grzegorza z Nazjanzu).
Wspomnienie tego uczonego i Doktora Kościoła tradycyjnie przypadało na dzień 9 maja. Natomiast na skutek zmian zaistniałych po Soborze Watykańskim II, dzisiaj obchodzone jest 2 stycznia.
Podobne wypracowania do Św. Grzegorz z Nazjanzu - życiorys, dzieła, zasługi
- Archanioł Gabriel - życiorys, patronat i opis
- Postacie biblijne: Jozue, syn Nuna - życiorys, opis
- Izajasz - życiorys, proroctwa, opis
- Św. Faustyna Kowalska - życiorys, objawienia, patronat
- Św. Filomena - życiorys, patronat
- Św. Florian - życiorys, patronat, relikwie
- Św. Grzegorz (Wielki) - życiorys, patronat, zasługi
- Św. Helena - życiorys, patronat
- Św. Maria Magdalena - życiorys, patronat
- 5 przykazań kościelnych - wyjaśnienie, interpretacja
- Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu - wyjaśnienie, opis, przykłady
- 7 grzechów głównych - opis, wyjaśnienie
- Sukcesja apostolska w Kościele - geneza, opis, znaczenie
- Wielki Post - czym jest Wielki Post? Definicja, informacje, znaczenie
- Adwent - co to jest adwent? Definicja, historia, znaczenie
- Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie
- Niedziela Palmowa - zwyczaje, znaczenie, historia