Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Grzegorz z Nazjanzu - życiorys, dzieła, zasługi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Grzegorz z Nazjanzu zaliczany jest do grona najwybitniejszych Doktorów Kościoła, czyli ludzi, którzy mieli wielki wpływ na kształtowanie się myśli i wiary chrześcijańskiej. Urodził się on ok. 330 r. w Arianz koło Nazjanzu w Kapadocji (dzisiejsza Turcja). Historia jego narodzin wydaje się niezwykle ciekawa i tajemnicza. Jego ojciec był biskupem Nazjanzu, co w dzisiejszych czasach może wzbudzić zdziwienie. Należy jednak pamiętać, że w IV w. celibat nie był prawem ogólnie obowiązującym (stało się tak dopiero podczas pontyfikatu Grzegorza VII w XI w.). Rodzice świętego Grzegorza długo nie mogli doczekać się dziecka i gdy w końcu ich marzenia się ziściły, matka postanowiła oddać syna Bogu.

Młodzieńcze lata świętego Grzegorza z Nazjanzu wypełnione były nauką. Źródła podają, że studiował w Cezarei Kapadockiej, Cezarei Palestyńskiej (Nadmorskiej), Aleksandrii i w końcu w Atenach. Edukację zakończył dopiero w wieku ok. 30 lat, a już rok później, głównie z powodu próśb ojca, przyjął święcenia kapłańskie i zaczął wspierać Grzegorza Starszego w jego trudnej posłudze. W 372 r., na skutek namów przyjaciela – Bazylego – postanowił wyświęcić się na biskupa Sazimy, jednak nigdy rzeczywiście nie objął tego stanowiska....

Podobne wypracowania