Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Grzegorz (Wielki) - życiorys, patronat, zasługi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Święty Grzegorz I Wielki zaliczany był przez papieża Bonifacego VIII (pontyfikat 1294-1303) do grona czterech najważniejszych Doktorów Kościoła. Przeprowadzone przez niego reformy okazały się kluczowe dla rozwoju wiary, a napisane jego ręką pisma niezwykle mocno oddziaływały na kształtowanie się myśli chrześcijańskiej.

Grzegorz (ur. 540 r. w Rzymie) był synem św. Sylwii i Gordiana Anicjusza – wysokiego urzędnika rzymskiego. Pochodził więc z dobrze sytuowanej rodziny, a wśród jego przodków znajdował się między innymi papież Feliks III. Siłą rzeczy musiał on odebrać niezwykle staranne i bogate wykształcenie. Doskonale znał łacinę wraz z zasadami gramatyki oraz retoryki. Posiadał bogatą wiedzę z zakresu prawa, umiał także komunikować się w języku greckim (chociaż najprawdopodobniej nie potrafił w nim pisać).

Przyszły papież i reformator Kościoła już w wieku 35 lat (575 r.) został mianowany prefektem Rzymu. Jednak prędko miało miejsce bardzo nieprzyjemne dlań zdarzenie – śmierć ojca. Wtedy Grzegorz postanowił wycofać się z życia publicznego i wstąpić do zakonu benedyktynów. Odziedziczony przez siebie majątek zdecydował się przeznaczyć na rzecz fundowania nowych klasztorów, których wówczas było jeszcze bardzo mało....

Podobne wypracowania