Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Archanioł Gabriel - życiorys, patronat i opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Archanioł Gabriel jest jednym z trzech aniołów, które pojawiają się w Starym Testamencie. Jego imię znaczy „wojownik Boży” lub „mąż Boży”. W Księdze Daniela ukazuje się prorokowi i wyjaśnia mu znaczenie wizji barana i kozła (podboje militarne Grecji) oraz tłumaczy przepowiednię Jeremiasza o siedemdziesięciu tygodniach (odnośnie odbudowy Jeruzalem).

We współczesnym obrządku chrześcijańskim postać Archanioła Gabriela znana jest głównie z Nowego Testamentu. Pełnił on w nim rolę zwiastuna – ukazał się Zachariaszowi, obwieszczając mu narodziny syna, Jana Chrzciciela. Natomiast później objawił się Maryi i przepowiedział, że powije Syna Bożego. Wielką rolę Gabriel odegrał także w życiu Świętej Rodziny. Najpierw jego interwencja sprawiła, że św. Józef porzucił zamiar odsunięcia od siebie Maryi (w związku z jej ciążą). Później ostrzegł Jezusa i jego najbliższych przed prześladowaniami ze strony króla Heroda i nakazał udać się im do Egiptu. Gdy krwawy władca wyzionął ducha, Archanioł Gabriel ponownie ukazał się św. Józefowi i oznajmił tę wiadomość.

Kult aniołów rozwijał się już w czasach pierwszych chrześcijan. Początkowo, za sprawą synodów w Laodycei (361r.) oraz dwóch...

Podobne wypracowania