Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Boże Narodzenie jest jednym z najważniejszych świąt w chrześcijaństwie. Upamiętnia ono przyjście na świat Jezusa Chrystusa – Syna Bożego. Tradycyjnie obchodzi się to święto 25. grudnia, jednak nie wiadomo dokładnie, czy ten dzień odpowiada rzeczywistej dacie narodzin Mesjasza. Dopiero z III wieku pochodzą bowiem pierwsze zapiski wskazujące, iż w ten dzień wypadają urodziny Jezusa Chrystusa.

W Rzymie, gdzie w III wieku obchodzono już Boże Narodzenie, data 25. grudnia stała się po reformach cesarza Aureliana także datą celebracji innego święta, mianowicie Sol Invictus. Oba święta współistniały ze sobą, by w końcu święto chrześcijańskie zdominowało to pogańskie. Dodatkowym potwierdzeniem owej daty narodzenia miało być święto Zwiastowania, a więc poczęcia Jezusa Chrystusa, mające przypadać na dzień 25. marca, czyli równo dziewięć miesięcy przed datą Jego narodzin. Obliczenia te sporządził opierając się na starorzymskich źródłach XIX-wieczny badacz L. Duchense.

Koniec grudnia to także czas obchodzenia Saturnaliów, czyli rzymskiego święta na cześć Saturna – boga rolnictwa. Celebracja wiązała się ze szczególnym okresem przesilenia zimowego, który istotny był także dla starożytnych Rzymian. Znany jest także kult narodzin...

Podobne wypracowania