7 grzechów głównych - opis, wyjaśnienie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Siedem grzechów głównych to upowszechniony przez Kościół katolicki spis podstawowych wad człowieka i wykroczeń przeciwko Bogu, samemu sobie i religii. W katolicyzmie były one znane już w okresie średniowiecza. Rozpowszechnili je wówczas dostojnicy Kościoła, między innymi Henryk z Ostii. Obecna forma spisu pod nazwą „grzechy główne” powstała dzięki Janowi Kasjanowi i Grzegorzowi Wielkiemu.
Oto lista siedmiu grzechów głównych:
1. pycha
2. chciwość
3. nieczystość
4. zazdrość
5. nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
6. gniew
7. lenistwo
Pycha to postawa i zachowanie człowieka, który jest zbyt pewny siebie, uważa się za lepszego od innych. Bardzo często także od Boga. Według wiary katolickiej pycha jest grzechem, ponieważ często prowadzi do agresji i buntowi przeciwko wartościom najwyższym. Chciwość to chęć posiadania wszystkiego, co najlepsze, dóbr materialnych, pięknych rzeczy. Poprzez taką żądzę człowiek zapomina o tym, co istotne, nie skupia się na rozwijaniu swojej duchowości, a jedynie na poszerzaniu własnych „zdobyczy”.
Nieczystość w tradycji chrześcijańskiej posiada dwa znaczenia. Z jednej strony dotyczy życia seksualnego, podjęcia go zbyt wcześnie, bez sakramentu małżeństwa, niezgodnie z przeznaczeniem. Z drugiej zaś strony, wyróżniamy także nieczystość moralną, która odnosi się do złych myśli, nieczystych intencji i zamiarów. Człowiek wierzący powinien mieć myśli czyste i zawsze, również w sferze seksualnej, kierować się zasadami wiary. Zazdrość dotyczy naszego stosunku do innych ludzi. Bardzo często zazdrościmy im wyglądu, pieniędzy, pięknych rzeczy. Uczucie zazdrości często prowadzi do kłótni i konfliktów, a w konsekwencji nawet do wojen i mordów. Dlatego powinniśmy wyrzec się zazdrości i doceniać to, co sami posiadamy. Nie ma sensu zazdrościć innym, należy skupić się na swoim życiu.
Nieumiarkowanie w jedzeniu piciu także uznane jest za grzech, ponieważ dotyczy naszej sfery cielesnej. W życiu najważniejszy jest rozwój duchowy, także dbanie o dobro innych i własny intelekt, nie zaś o przyjemności ciała, do których należy spożywanie posiłków czy alkoholu. Nieumiarkowanie bardzo często prowadzi do różnych uzależnień, dlatego należy go unikać. Gniew to poważny grzech, który wpływa zarówno na osobę, która wyraża gniew, jak i otaczających ją ludzi. Prowadzi on do uczucia frustracji, a nawet nienawiści. Za wszelką cenę powinniśmy go unikać, człowiek gniewny bowiem nigdy nie będzie szczęśliwy. Natomiast grzech lenistwa odnosi się do naszej bierności, barku chęci, zapału. Nie warto być leniwym, praca uczy nas odpowiedzialności i wiary w siebie. Każdy z nas ma coś do wykonania, pewne obowiązki, i musi się z nich wywiązywać na co dzień.
Podobne wypracowania do 7 grzechów głównych - opis, wyjaśnienie
- Izajasz - życiorys, proroctwa, opis
- Św. Faustyna Kowalska - życiorys, objawienia, patronat
- Św. Filomena - życiorys, patronat
- Św. Florian - życiorys, patronat, relikwie
- Św. Grzegorz (Wielki) - życiorys, patronat, zasługi
- Św. Grzegorz z Nazjanzu - życiorys, dzieła, zasługi
- Św. Helena - życiorys, patronat
- Św. Maria Magdalena - życiorys, patronat
- 5 przykazań kościelnych - wyjaśnienie, interpretacja
- Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu - wyjaśnienie, opis, przykłady
- Sukcesja apostolska w Kościele - geneza, opis, znaczenie
- Wielki Post - czym jest Wielki Post? Definicja, informacje, znaczenie
- Adwent - co to jest adwent? Definicja, historia, znaczenie
- Boże Narodzenie - geneza, historia, znaczenie
- Niedziela Palmowa - zwyczaje, znaczenie, historia
- Symbole Bożego Narodzenia - ich znaczenie i opis
- Tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje - opracowanie
- Św. Maksymilian Kolbe - życiorys, biografia
- Postacie biblijne: św. Elżbieta - życiorys, patronat
- Postacie biblijne: Abraham - życiorys, charakterystyka. Historia Abrahama