Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

7 grzechów głównych - opis, wyjaśnienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Siedem grzechów głównych to upowszechniony przez Kościół katolicki spis podstawowych wad człowieka i wykroczeń przeciwko Bogu, samemu sobie i religii. W katolicyzmie były one znane już w okresie średniowiecza. Rozpowszechnili je wówczas dostojnicy Kościoła, między innymi Henryk z Ostii. Obecna forma spisu pod nazwą „grzechy główne” powstała dzięki Janowi Kasjanowi i Grzegorzowi Wielkiemu.

Oto lista siedmiu grzechów głównych:
1. pycha
2. chciwość
3. nieczystość
4. zazdrość
5. nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu
6. gniew
7. lenistwo

Pycha to postawa i zachowanie człowieka, który jest zbyt pewny siebie, uważa się za lepszego od innych. Bardzo często także od Boga. Według wiary katolickiej pycha jest grzechem, ponieważ często prowadzi do agresji i buntowi przeciwko wartościom najwyższym. Chciwość to chęć posiadania wszystkiego, co najlepsze, dóbr materialnych, pięknych rzeczy. Poprzez taką żądzę człowiek zapomina o tym, co istotne, nie skupia się na rozwijaniu swojej duchowości, a jedynie na poszerzaniu własnych „zdobyczy”.

Nieczystość w tradycji chrześcijańskiej posiada dwa znaczenia. Z jednej strony dotyczy życia seksualnego, podjęcia go...

Podobne wypracowania