Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Wielki - kwestia sukcesji tronu po śmierci Kazimierza Wielkiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Problem z sukcesją po śmierci był największym zmartwieniem obfitującego w sukcesy panowania Kazimierza Wielkiego. Pomimo czterech małżeństw, nie udało mu się spłodzić męskiego potomka, przez co z każdym rokiem coraz bardziej realna stawała się dla Polski groźba wygaśnięcia rządzącej od prawie czterech stuleci dynastii piastowskiej.

Pierwsze sygnały o przekazaniu praw do krakowskiego tronu przedstawicielom obcej dynastii miały miejsce już w roku 1327, kiedy to król Władysław Łokietek wobec ciężkiej choroby swojego jedynego syna – królewicza Kazimierza, zawarł wstępne układy sukcesyjne z węgierskimi Andegawenami, reprezentowanymi przez Karola Roberta. Jednak w obliczu powrotu do zdrowia królewicza Kazimierza przestały one być aktualne.

Węgierskie pretensje do polskiego tronu stały się jednak z czasem podstawowym aspektem kontaktów pomiędzy Krakowem a Budą. Koronowany w roku 1333 Kazimierz Wielki kilkakrotnie osobiście potwierdzał ich zasadność, uznając je formalnie za obowiązujące podczas zjazdu monarchów w Wyszehradzie w roku 1339. W zamian za prawa do sukcesji w Polsce na wypadek bezpotomnej śmierci polskiego króla, Karol Andegaweński oferował swoje bezgraniczne poparcie dla polityki zagranicznej Kazimierza Wielkiego...

Podobne wypracowania