Kazimierz Wielki - kwestia sukcesji tronu po śmierci Kazimierza Wielkiego
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Problem z sukcesją po śmierci był największym zmartwieniem obfitującego w sukcesy panowania Kazimierza Wielkiego. Pomimo czterech małżeństw, nie udało mu się spłodzić męskiego potomka, przez co z każdym rokiem coraz bardziej realna stawała się dla Polski groźba wygaśnięcia rządzącej od prawie czterech stuleci dynastii piastowskiej.
Pierwsze sygnały o przekazaniu praw do krakowskiego tronu przedstawicielom obcej dynastii miały miejsce już w roku 1327, kiedy to król Władysław Łokietek wobec ciężkiej choroby swojego jedynego syna – królewicza Kazimierza, zawarł wstępne układy sukcesyjne z węgierskimi Andegawenami, reprezentowanymi przez Karola Roberta. Jednak w obliczu powrotu do zdrowia królewicza Kazimierza przestały one być aktualne.
Węgierskie pretensje do polskiego tronu stały się jednak z czasem podstawowym aspektem kontaktów pomiędzy Krakowem a Budą. Koronowany w roku 1333 Kazimierz Wielki kilkakrotnie osobiście potwierdzał ich zasadność, uznając je formalnie za obowiązujące podczas zjazdu monarchów w Wyszehradzie w roku 1339. W zamian za prawa do sukcesji w Polsce na wypadek bezpotomnej śmierci polskiego króla, Karol Andegaweński oferował swoje bezgraniczne poparcie dla polityki zagranicznej Kazimierza Wielkiego oraz współpracę w zakresie działań zbrojnych na Rusi Halicko-Włodzimierskiej. Ostatecznie w kwestii Rusi ustalono, iż zostanie ona integralną częścią Polski, jednak w przypadku przejęcia w niej władzy przez Andegawenów, władcom węgierskim przysługiwać będzie wyłączne prawo jej wykupienia.
Finalne warunki ewentualnej sukcesji uchwalone zostało w roku 1355 w tzw. traktacie budzińskim, który przewidywał Ludwika (najstarszego syna Karola Roberta) lub jego bratanka Jana na tron polski, jeśli będący już w podeszłym wieku Kazimierz Wielki nie doczeka się męskiego następcy tronu. W Budzie wykluczono ponadto prawa do tronu dla ewentualnych przyszłych córek Ludwika. Wszystkie te postanowienia potwierdzono obustronnie w roku 1369 w Krakowie, analogicznie pozbawiając praw dziedziczenia wszystkich (legalnych nawet) córek Kazimierza Wielkiego.
W momencie zawierania ostatecznych, polsko-węgierskich układów sukcesyjnych Ludwik nie posiadał jeszcze córek, ale już w lipcu roku 1370, kilka miesięcy przed śmiercią polskiego króla, urodziła mu się z małżeństwa z Elżbietą Bośniaczką pierworodna – Katarzyna (później Ludwik dochował się jeszcze Marii i Jadwigi). Prawdopodobnie skłoniło to na łożu śmierci Kazimierza Wielkiego do uwzględnienia w prawach do tronu swojego wnuka (syn Bolesława V i Elżbiety Kazimierzówny) – Kaźka Słupskiego, który jednak ostatecznie pomimo poparcia panów wielkopolskich został ich pozbawiony decyzją sądu.
Kazimierz Wielki zmarł w dniu 5 listopada roku 1370, a obecny już na uroczystościach pogrzebowych Ludwik Węgierski został zgodnie z wcześniejszymi umowami koronowany 17 listopada.
Podobne wypracowania do Kazimierz Wielki - kwestia sukcesji tronu po śmierci Kazimierza Wielkiego
- Paweł Włodkowic - sylwetka postaci
- Potop szwedzki (1655-1660) - przyczyny
- Hiroszima i Nagasaki - atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki
- Hipolit Cegielski - biografia, życiorys
- Kwestia chłopska w powstaniu kościuszkowskim
- Niewolnictwo w starożytnym Rzymie
- Operacja Husky - Lądowanie na Sycylii (1943 r.)
- Jan Sebastian Bach - biografia, życiorys
- Pierwsza wojna punicka - przyczyny, przebieg, skutki
- Gustaw Herling-Grudziński „Inny świat” - interpretacja, znaczenie epilogu
- ONZ - działalność w latach 70-tych
- Komitet Obrony Robotników (KOR) - powstanie i cele
- Strajki w Polsce - kwiecień - maj 1988
- Imperium Habsburgów w XVI wieku
- Władysław Jagiełło - polityka wewnętrzna i zewnętrzna
- Wojna domowa w Rosji (1917-1920) - opracowanie
- Fenicjanie - państwo fenickie i kolonizacja fenicka
- Czang Kaj-szek - historia, upadek wodza
- Karbonariusze, Młoda Europa - historia ruchów wolnościowych w Europie do Wiosny Ludów
- Cywilizacja Majów - Majowie