Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Homer „Odyseja” - charakterystyka Odyseusza

Odyseusz był jednym z najwybitniejszych i najwspanialszych mitologicznych bohaterów greckich. Swymi czynami wzbudzał respekt wśród przeciwników, dzięki czemu przeszedł do historii jako niestrudzony wojownik, bohater wojny trojańskiej, który nie lękał się stawić czoła żadnym przeciwnościom losu.

Odyseusz z pewnością w swoim życiu kierował się honorem. To on był dla niego najważniejszy, choć nieraz sytuacje z jego obroną przysparzały mu wiele trudności. Jak każdy śmiertelnik, miał swoje wady i zalety. Niewątpliwie jednymi z jego największych cnót były wytrwałość i pomysłowość. Ta pierwsza pomogła mu w przezwyciężaniu kłopotów na jakie napotykał się podczas swojej długiej, powrotnej drogi do domu. Podczas jej trwania zdołał pokonać cyklopa Polifema oraz czary boginki Kirke. Dzięki temu, iż był mężny i rozważny udało mu się, jako jednemu z nielicznych, przeprowadzić bezpiecznie statek obok wyspy syren, nie będąc zwabionym ich zalotnym śpiewem.

Przy pomocy bogini Ateny powrócił on bez szwanku do Itaki – swego rodzinnego kraju, wbrew klątwie. To właśnie wytrwałość, na końcu jego przygody, pomogła mu pokonać licznych zalotników swej pięknej żony, którzy czekali tylko na złe wieści o jego śmierci. Mimo licznych pokus, jakie czaiły się na niego, pozostawał zawsze wierny Penelopie, ponieważ był jej oddanym i kochającym mężem, w głębi serca wierzył, że i ona w dalekiej ojczyźnie nie zapomniała o swoim mężu i z utęsknieniem czeka na jego przybycie, o czym przekonał się po swoim powrocie.

Drugą, jakże cenną zaletą, która wyróżniał się Odys była pomysłowość. Niekonwencjonalnie rozwiązywał trudne sytuacje, z których jak nikt inny potrafił wychodzić bez obronną ręką. Zasłynął jako twórca konia trojańskiego, dzięki któremu szala zwycięstwa, w wojnie trojańskiej, przechyliła się na stronę Greków. Gdyby nie on, zapewne wynik wojny byłby zupełnie inny.

Natomiast jego największą wadą było okrucieństwo, z którego słynął w całym ówczesnym świecie. Nie zawahał się pozbawić życia mężczyzn ubiegających się o tron i rękę jego małżonki. Jednak w jego przekonaniu było to jedyne, słuszne rozwiązanie, którego się nie wstydził.

Z całą pewnością możemy stwierdzić, iż Odyseusz był wspaniałym wojownikiem, który zasłużył na uznanie i podziw. Przez swoje przygody stał się on niewątpliwie jednym z najciekawszych mitologicznych bohaterów. Sądzę, iż jego waleczność i wytrwałość są cechami godnymi naśladowania.

 

Podobne wypracowania do Homer „Odyseja” - charakterystyka Odyseusza