Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gunter Grass - biografia, życiorys

Günter Wilhelm Grass przyszedł na świat 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku. Pochodzi z rodziny kaszubsko-niemieckiej (ojciec – kupiec z Niemiec). Jego młodość naznaczona jest mało chlubnymi czynami. W roku 1942 młody Günter postanowił zgłosić się na ochotnika do marynarki wojennej wojsk niemieckich. Pisarz miał wtedy lat piętnaście, więc nie został do armii przyjęty. Rok później wcielono go do Służby Pracy Rzeszy.

W roku 1944 miało miejsce wydarzenie, które Grass przez wiele lat ukrywał. Rozpoczął służbę w Waffen–SS. Była to najbardziej nazistowska komórka w armii Niemiec. Pisarza przydzielono do 10. dywizji pancernej „Frundsberg”. Jak już wspomniano wcześniej, Günter nigdy nie przyznał się do tego faktu. Dopiero w roku 2006 wyjawił prawdę. Opowiedział o tym podczas wywiadu dla niemieckiej gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Wyznanie zszokowało opinię publiczną, zwłaszcza w Gdańsku; mieście, w którym pisarz się urodził, i które ogłosiło go swoim honorowym obywatelem. Szczególnie nieprzychylnie na jego temat wypowiadał się prezydent Lech Wałęsa, jednakże po tłumaczeniach Grassa, iż w młodym wieku co prawda chciał wstąpić do armii na ochotnika, to dwa lata później został wcielony do jednostki siłą. Po wyjaśnieniach, które Wałęsa otrzymał, wycofał się z wcześniejszego stanowiska.

Grass ożenił się po raz pierwszy w roku 1954. Małżeństwo zakończyło się rozwodem po dwudziestu czterech latach wspólnego życia. Rok później (1979) pisarz ponownie wstąpił w związek małżeński. Przez całe swoje życie nie stronił od towarzystwa płci przeciwnej. Z owych związków, zarówno formalnych, jak i nieformalnych ma kilkoro dzieci. Jako pisarz Grass odniósł wielki sukces w 1958 roku, kiedy to pojawiła się jego, jedna z ja głośniejszych, powieść pt.: „Blaszany bębenek”. Po niej artysta wydał dwie kolejne, mianowicie „Kot i mysz” oraz „Psie lata”. Wszystkie trzy pozycje okrzyknięto mianem „trylogii gdańskiej”. Z pierwszą z nich autor otrzymał nominację do literackiej Nagrody Nobla (1999). W 1960 roku Günter osiedlił się w Berlinie Zachodnim. Warto zaznaczyć, że nie zawsze jego kariera układała się pomyślnie. W pewnych okresach swojego życia pracował w kopalni jako górnik, następnie trudnił się pomocą na roli, a nawet grał muzykę jazzową. Zwłaszcza to ostatnie zajęcie świadczy o jego artystycznych skłonnościach (podjął również studia na Akademii Sztuk Pięknych w Düsserdorfie).

Mimo iż jego przeszłość zawiera trudne i wstydliwe, z dzisiejszego punktu widzenia, momenty, nie można zaprzeczyć, iż Günter Grass jest wybitnym artystą na tle współczesnej literatury.

Podobne wypracowania do Gunter Grass - biografia, życiorys