Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krytyka dzieł imperialnych i obraz kolonizacji - „Jądro ciemności” Josepha Conrada

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Conrad w „Jądrze ciemności” ukazuje, jak w rzeczywistości wyglądała działalność Europejczyków w Afryce. Przedstawia zderzenie szczytnych haseł z niecnym postępowaniem. Ci, którzy przyjechali „cywilizować” dzikich, sami okazują się barbarzyńcami, gwałcącymi podstawowe prawa moralne. Już sam tytuł, który można odnieść do natury kolonizacji i kolonizatorów,  stanowi jednoznaczną, negatywną oceną tego zjawiska.

To, co najbardziej uderza w opisie kolonizacji, to jej ogromna hipokryzja. Wszyscy członkowie kampanii wiele mówią o humanizmie, o konieczności ucywilizowania dzikich plemion, uczenia ich obyczajów, krzewienia nauki i higieny. Sam Kurtz przoduje w pięknych słowach: „(...) Każda stacja powinna być jakby pochodnią na drodze ku lepszemu jutru, ośrodkiem handlu także, rzecz prosta, ale przy tym i humanitaryzmu, ulepszania oświaty”. Referat, który pisze Kurtz, powstaje na zlecenie towarzystwa w wiele mówiącej nazwie: Międzynarodowe Towarzystwo Tępienia Dzikich Obyczajów. Biali ludzie z góry przyjęli założenie, że ich kultura jest jedyną słuszną, ich obyczaje, prawa, cywilizacja – wszystko, co europejskie – jest z założenia lepsze od afrykańskiego, dlatego...

Podobne wypracowania