Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” - interpretacja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mikołaj Rej jest, obok Jana Kochanowskiego, najbardziej rozpoznawalnym twórcą polskiego renesansu. W twórczości szlachcica z Nagłowic pojawiały się różne motywy, jednakże najbardziej charakterystyczne było łączenie dydaktyki i parenetyki z propagowaniem ojczystego języka (czasy jego twórczości to wciąż okres dominacji łaciny). Zapoznajmy się z jego sztandarowym dziełem, jakim był „Żywot człowieka poczciwego”.

Rozprawa ta umieszczona jest w tomie „Źwierciadło albo kstałt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawam, jako we źwierciadle, przypatrzyć”. Już sam tytuł sugeruje, że jest to dzieło należące do literatury parenetycznej, czyli kształtującej i polecającej określone wzorce postępowania. Data ukazania tego zbioru pouczeń to rok 1567 lub 1568. Sam „Żywot człowieka poczciwego” składa się z trzech ksiąg. Obejmują one różne okresy życia, tak więc pierwsza to epizod od narodzin do wieku średniego, druga przedstawia życie w wieku średnim, a trzecia opowiada o końcowym etapie życia. Warto podkreślić, że bohaterem jest ziemianin, a nie – jak to było w przypadku Łukasza Górnickiego – dworzanin.

Obraz tytułowej postaci maluje Rej bardzo skrupulatnie i dokładnie. Główną...

Podobne wypracowania